Trier (Trewir) jest najstarszym miastem na terenie Niemiec. Miasto ma więcej rzymskich zabytków niż jakiekolwiek inne miasto wybudowane na północ od Alp i dlatego też zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO.
Wizytówką miasta jest Czarna Brama, postawiona przez Rzymian około 180-200 r. n.e w ramach obwarowania miasta. Za budulec posłużyły bloki piaskowca osadzone na żelaznych prętach. Z biegiem lat piaskowiec poczerniał i stąd obecna nazwa bramy.Ma 30 metrów wysokości, składa się z dwóch przejazdów, między którymi znajduje się dziedziniec.
W XI wieku, już po wyparciu Rzymian, w Porta Nigra zamieszkał grecki pustelnik, św. Symeon, a po jego śmierci z bramy uczyniono kościół (dziedziniec między dwoma przejazdami zaadoptowany został wtedy na główną nawę kościoła). Obecnie jest tu Muzeum Miejskie.
Do najciekawszych zabytków należą jeszcze:
Katedra św. Piotra (w 1986 została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO), W niej to znajduje się ,, Cudowna Szata ' (Sukienka) Jezusa Chrystusa, w której chodził aż do śmierci, gdyż rozmiar jej powiększał się wraz z wiekiem Jezusa. Była w szklanej gablocie i miała kolor brązowy. Był zakaz fotografowania i filmowania, więc poniżej zamieszczone zdjęcie pochodzi ze zeskanowanego obrazka, który wszyscy odwiedzający otrzymali.
Tylko przez miesiąc, od 13 kwietnia od godz. 14.30. wystawiona była Święta Szata Jezusa. Zgodnie z przekazem Ewangelii o tunikę Chrystusa żołnierze rzymscy rzucili losy przed rozpoczęciem drogi na Golgotę. Uroczystości będzie przewodniczył specjalny wysłannik papieski, którym Benedykt XVI mianował prefekta Kongregacji ds. Biskupów, kard. Marca Ouelleta. Według tradycji, szatę miała przywieźć z Ziemi Świętej w 326 r. cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego. Poprzednie wystawienie relikwii odbyło się 12 lat temu i wzięło w nim udział 700 tys. ludzi. Tegoroczne odbywa się w 500. rocznicę pierwszego jej publicznego wystawienia w 1512 r.
Dla chętnych pragnących zgłębić swoją wiedzę w tym temacie polecam książkę Marii z Agredy - Mistyczne Miasto Boże.
Jest ona wystawiana na widok publiczny co 25 lat na okres 1 miesiąca. W tym dniu było spotkanie ekumeniczne wszystkich niemieckich wiernych. W procesji ekumenicznej wzięło udział kilkunastu biskupów i pastorów. Kolejka pielgrzymów do wejścia do bazyliki była przez cały dzień, więc szacunkowo przybyło tu dziesiątki tysięcy ludzi.
Pogoda w dalszym ciągu nie była za zbyt piękna. Przechodziły burze z mniej lub bardziej intensywnymi opadami deszczu by po chwili znów zaświeciło słońce.
Zapraszamy do obejrzenia filmu Trier