Dziś kolejny dzień zwiedzania Petersburga
Sobor Świętego Izaaka - M5 Admraltjeskaya - monumentalny budynek z kopułą pokrytą warstwą szczerego złota. To największa świątynia Sankt Petersburga i czwarta największa świątynia kopułowa na świecie.
Twierdza Pietropawłowska - można z centrum pójść piechotą. Od Soboru św. Izaaka przez Newski Prospekt, Cerkiew na Krwi, Pole Marsowe i Most Troicki. Można pojechać metrem do stacji M2 Gor’kovskaya (niebieska). W fortecy jest spory wybór muzeów i ciekawych punktów. Można wybrać się do soboru świętych Piotra i Pawła i zobaczyć groby rosyjskich carów możesz wspiąć się na mury fortecy, odwiedzić muzeum historii Petersburga i inne muzea i wystawy.
Można też zrelaksować się na plaży rzeki Newy za murami fortecy.
Sobór Świętych Piotra i Pawła - M2 Gorkowskaja. Pierwsza cerkiew w Petersburgu, jej miejsce wybrał osobiście car Piotr I. Życzył sobie, żeby jej dzwonnica przewyższyła dzwonnicę Iwana Wielkiego w Moskwie. Stąd do dzisiaj pozłacana iglica góruje nad miastem, a w centrum Petersburga nie wolno budować wyższych budynków.
W świątyni są groby niemal wszystkich carów od czasu Piotra I, z grobem Katarzyny II włącznie.
Będąc w Petersburgu zobaczysz charakterystyczną iglicę z wielu punktów w mieście. Przepięknie prezentuje się z daleka i jest jednym z symboli miasta. Z bliska również warto ją zobaczyć odwiedzając Twierdzę Pietropawłowską.
Wnętrze katedry jednak jest zdecydowanie mniej imponujące, niż wszystkie pozostałe na liście, a wstęp jest najdroższy - kosztuje 450 rubli.
Po drugiej stronie murów Twierdzy Pietropawłowskiej znajduje się Wojskowo-historyczne muzeum artylerii.
Meczet w Petersburgu niedaleko stacji metra M2 (Niebieska) Gor’kovskaya, Pierwszy i przez wiele lat jedyny meczet w Petersburgu, jeden z największych w Europie. Imponująca kopuła i portal ozdobione są przepiękną turkusową ceramiką. Za czasów radzieckich znajdował się tam magazyn sprzętu medycznego, jednak w latach pięćdziesiątych meczet zwrócono muzułmanom i od tego czasu aktywnie pełni swoją funkcję.
Ta imponująca budowla znajduje się blisko twierdzy Pietropawłowskiej. Przy okazji oglądania twierdzy warto podejść pod meczet i przyjrzeć się wspaniałemu portalowi, który na moment przenosi nas w inną kulturę.
Aurora to rosyjski krążownik. „Aurora” zakotwiczona jest przy Nadbrzeżu Piotrogrodzkim na Wielkiej Newie, blisko mostu Sampsonijewskiego. Pozornie jeden z wielu statków wojennych zamienionych w muzeum, jednak Aurora zajmuje szczególne miejsce w historii Rosji i samego Petersburga. Mówi się, że to ślepy strzał z Aurory dał sygnał bolszewikom do ataku na Pałac Zimowy - i zapoczątkował rewolucję październikową.
Muzeum na pokładzie krążownika, ukazujące jego historie i uzbrojenie, otwarte jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków i piątków. Metro M1 Ploszczad Lenina lub M2 Gorkowskaja.