Geoblog.pl    bogmar    Podróże    AUSTRALIA 2010    Przylot do Darwin. Outback.
Zwiń mapę
2010
12
paź

Przylot do Darwin. Outback.

 
Australia
Australia, Darwin International Airport
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 21114 km
 
Darwin jest stolicą Terytorium Północnego i zarazem jedną z ostatnich dzikich krain na świecie. Stan ten umownie jest podzielony na Red Centre oraz Top End. Występują tu tylko dwie pory roku : deszczowa trwająca od grudnia do marca, oraz pora sucha od kwietnia do listopada..
Miasto zostało nazwane na cześć Karola Darwina. Założone je w 1869 jako stację telegraficzną. W czasie II wojny światowej stanowiło bazę zaopatrzeniową (1942 silne bombardowania japońskie). Prawa miejskie otrzymało w 1969. Darwin to najważniejszy port na północnym wybrzeżu Australii. Kończy się tutaj transkontynentalna szosa (Stuart Highway) z Australii Południowej oraz wybudowana w 2004 roku linia kolejowa zwana The Ghan.

Chociaż był niewielkim cyklonem okazał się być prawdziwym potworem, który uzyskał miano najbardziej zabójczego i niszczycielskiego w całej historii Australii. 20 grudnia 1974 roku ponad wodami Morza Arafura na północnym wybrzeżu Australii pojawiła się olbrzymia formacja chmur burzowych. Dzień później dzięki satelicie meteorologicznemu ESSA-8 nowopowstałemu cyklonowi nadano imię Tracy. Cyklon przesuwał się bardzo powoli na południowy zachód, a więc spodziewano się, że ominie od zachodu miasto Darwin. Jeszcze 22 grudnia australijskie radio ABC uspokajało mieszkańców, że zagrożenie jest znikome. Jednak niespodziewanie 23 grudnia cyklon Tracy zaczął gwałtownie przybierać na sile i ze słabego cyklonu przeobraził się w prawdziwe monstrum osiągające czwarty, przedostatni stopień w skali siły cyklonów. Jakby tego było mało Tracy nagle zmienił swą trasę i zaczął się przemieszczać na wschód, wprost na Darwin. Nie było już czasu na przygotowanie się na uderzenie cyklonu. Mieszkańcy Darwin zostali zaskoczeni dokładnie w Wigilię Bożego Narodzenia. Wiatr w porywach zaczął osiągać 300 km/h. W samym Darwin podmuchy wiatru miały prędkość 217 km/h. Przez miasto przetoczyły się potężne ulewy, które doprowadziły do masowych powodzi. Ludzie spędzili święta w schronach obawiając się o swoje życie. Niestety cyklon przyniósł niespotykane wcześniej w historii Australii zniszczenia. Śmierć poniosło 71 osób, 20 tysięcy ludzi straciło dach nad głową, a zrujnowane zostało aż 70 procent miasta Darwin. Jak się okazało w momencie uderzenia w Darwin cyklon osiągnął piątą, ostatnią kategorię w skali siły cyklonów. Tracy został uznany za najbardziej zwarty masowo cyklon w historii. Kataklizm odbił się wielkim echem nie tylko w kulturze mieszkańców Darwin, ale również całej Australii. Mówiono, że Tracy był silniejszy nawet od japońskich bomb, które były zrzucane na miasto podczas II Wojny Światowej. W latach 80. miasto zostało całkowicie odbudowane i dzięki temu jest obecnie najnowocześniejszym miastem w całej Australii. Chociaż większość zabytkowych budynków jeszcze z 1863 roku została zrujnowana to jednak nikt nie zapomina burzliwej historii miasta


Outback jest to część kraju z tysiącami bitych i żwirowych dróg, pełnych czerwonego kurzu, ogromnych przestrzeni, niezwykle odmiennego życia natury, przystosowanej do spiekot i ulewnych, tropikalnych opadów. Jest to kraj tysięcy opowieści i legend, zarówno tubylców - Aborygenów, jak i białych osadników. Jest to część kraju rozciągająca się pomiędzy całym wybrzeżem północnym a środkiem wybrzeża południowego, z całością Australii Centralnej.

Autobus z lotniska do hotelu = 13 AUD (osoba).Taxi = 26 AUD,
Po przylocie cofamy czas o 1/2 h.w stosunku do czasu w Cairns.
Był to najlepszy hotel na całej naszej trasie.Urozmaicone menu, fajny basenik .miła atmosfera, kawa, herbata, płynna czekolada przez cały dzień,

Dingo Moon Lodge - 1 doba/osoba = 24 AUD i 26 AUD (pokoje wieloos.)
88 Mitchell Street, Darwin , 0800 , Australia

Zapraszamy do obejrzenia filmu Darwin - Aborygines in Bicenteenial Park
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (13)
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
Multimedia (1)
 • rozmiar: 0,00 B  |  dodano
   
Komentarze (1)
DODAJ KOMENTARZ
zula
zula - 2011-06-05 05:55
Zdjęcia z lotu...przepiękne !!!
 
 
zwiedzili 31% świata (62 państwa)
Zasoby: 693 wpisy693 385 komentarzy385 11999 zdjęć11999 436 plików multimedialnych436
 
Nasze podróżewięcej
20.02.2023 - 02.03.2023
 
 
20.09.2022 - 05.10.2022
 
 
04.09.2019 - 18.09.2019