O 16:50 dotarliśmy do osławionego i długo wyczekiwanego Karlu Karlu. Zostaliśmy tu do zachodu słońca tj.do 18:45. Pogoda wymarzona do robienia zdjęć. Żadnej chmurki na błękitnym niebie.
Rezerwat skalny Devil's Marbles w Australii - Diabelskie Granitowe Kule położony jest w pobliżu Wauchope, około 114 km na południe od Tennant Creek, 1100 km na południe od Darwin i 350 km na północ od Alice Springs na Terytorium Północnym. Jest jednym z najciekawszych obiektów granitowych na świecie, o wyjątkowo atrakcyjnie wykształconych formach skalnych.
Przez jego obszar przebiega jedyna dobra, dwupasmowa, asfaltowa szosa, jaka łączy północ Australii z południem, zwana Autostradą Stuarta. Obszar Devil’s Marbles stanowi rezerwat o powierzchni 1802 ha. Latem panują tutaj wysokie temperatury w ciągu dnia, sięgające 40°C, w nocy spadać mogą nawet do 0°C. Najprzyjemniej jest w okresie zimowym, gdy temperatura sięga dwudziestu kilku stopni Celsjusza i jest bezdeszczowo. W skali roku spada tutaj w okresie pory deszczowej około 350 mm opadu. Najbliższą okolicę zamieszkują Aborygeni z grupy Warumugu, którzy nazywają tę skalną formację Karlu Karlu. Ta nazwa jest dzisiaj obowiązująca, co nie jest pierwszym przypadkiem zmiany nazwy z wcześniejszej, związanej z osadnikami i odkrywcami pochodzenia europejskiego na lokalną, aborygeńską.
Rozpoczęty także w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku proces przyznawania Aborygenom prawa własności do szeregu obszarów objął ostatnio także Karlu Karlu. W dniu 27 października 2008 r. przekazano obiekt w ręce, jak to się w Australii określa, Tradycyjnych Właścicieli. Dla Aborygenów miejsce to, podobnie jak wiele innych w Australii, jest miejscem świętym.
Rozbijamy nasze obozowisko jak zwykle na polu kampingowym by jutro rano ruszyc dalej na południe.
Zapraszamy do obejrzenia filmu Karlu-Karlu (Devils Marbles)