Geoblog.pl    bogmar    Podróże    INDIE 2011    Powrót.Informacje

Powrót.Informacje

Polska, Warszawa

W Warszawie wylądowaliśmy o 18:00. Do Polski już zawitała wiosna. Po śniegu nie było śladu a temperatura +5 stopni.

Oto kilka spostrzeżeń i informacji dla podróżujących po Indiach.
Najwięcej punktów wymiany walut i najlepsze ceny były w Delhi na Main Bazzar.
Praktycznie nie ma map turystycznych więc najlepiej wydrukować sobie z internetu samemu. Niezbyt dobre dostaliśmy w Delhi a w Udaipurze było trochę lepiej.
Bilety na pociągi należy wykupić możliwie wcześnie. Ważne przy wsiadaniu do pociągu jest: nr. i nazwa pociągu.
Na wszystkich pakowanych produktach wybita jest najwyższa cena za jaką może on być sprzedany. Co prawda wobec turystów nie zawsz jest to przestrzegane np na butelce Coca Coli - 1,25 l widnieje cena 33 Rs, ale sprzdają po 35 Rs. Tylko raz w Jalgaonie przy robieniu zakupów policzyli nas uczciwie.
Najtańsze napoje alkoholowe były na Goa/Palolem Beach. Piwo Kingfisher 0,65l od 50 Rs, whisky 0,75l od 65 Rs.
Oprócz Goa wszędzie była kuchnia wegetariańska. W Old Delhi i na Main Bazzar sprzedawali kurczaki i ryby ale jak zobaczyliśmy stragany z wyżej opisanymi potrawami (wszystko "rozbierane" i patroszone na ulicy wśród tysięcy much itp. - można zobaczyć na naszych zdjęciach) to odechciało się nam kupowania.
Ceny warzyw i owoców oraz potraw serwowanych w garkuchniach różniły się w poszczególnych miastach. Niektóre nieznacznie inne 2 razy, jak np. pomidory. W Jalgaon 1 kg = 10 Rs a w Delhi kosztowały 20 Rs.
THALI - podstawowe indyjskie danie. Jest to zestaw wielu różnych sosów podawany z ryżem, warzywami i ciapatami (plackami podobnymi do naszych naleśników)
MASALA DOSA - cieniutkie naleśniki dosa wypełnione różnymi dodatkami, stanowiącymi o wielu wariantach tej potrawy.
SAMOSY - pierożki smażone na gorącym tłuszczu z pikantnym warzywnym nadzieniem.
DAL - danie z soczewicy, grochu lub fasolki rozgotowanej i rozgniatanej na gęstą papkę i doprawiane pikantnymi przyprawami.
LASSI - napój na bazie jogurtu i przypraw lub na słodko z dodatkiem owoców.

Coca Cola 2l = 60 Rs, woda 1l = 10-15 Rs, pomidory 1kg = 10-20 Rs, banany 1kg = 20 Rs, papala 1kg = 20 Rs, arbuz 1kg = 40 Rs, pomarańcze 1kg = 30-40 Rs, ciastka 400g = 24 Rs, chleb tostowy 300g = 10 - 17 Rs,

Omlet z 2 jajek = 20 Rs / 2 jajka gotowane z bułką = 20 Rs (w garkuchni)
Jajko gotowane 1 szt = 5-6 Rs
Jajko świeże = 3 Rs (na bazarze w Jalgaon)
Ryż wegetariański = 30 Rs (w garkuchni)
Makaron weget.= 30 Rs (w garkuchni)
Spagetti z pomidorami i serem = 70 Rs
Samosy = 5 - 6 Rs/sztuka
Półmisek kalmarów = 300 Rs (Palolem Beach - włoska rest.)
Cebula zapiek. w cieście = 65 Rs (Palolem Beach - włoska rest.)

mirka66 - 2011-07-24 19:56
Widze kolejny super wyjazd.

bogmar
bogmar - 2011-07-25 11:15
Puki zdrowie i fundusze pozwalają nam spełniać te ,,dalsze" marzenia to je realizujemy.

04.03.2024 - 13.03.2024

04.09.2023 - 19.09.2023