Warto zwrócić szczególną uwagę na Wielką Salę Hypostylową, Aleję Sfinksów oraz święte jezioro. Na zakończenie zwiedzania przejedziemy do Świątyni Luksorskiej zwanej także Świątynią Narodzin Amona (bilet wstępu 50 LE).
Karnak to niewielkie miasto położone w Górnym Egipcie, na wschód on Nilu. W starożytności był częścią słynnych Teb – jednej z największych metropolii Egipskich. To także tu, w Tebach, odbywały się uroczyste koronacje faraonów. Dziś miejscowość Karnak jest znana przede wszystkim za sprawą znajdującego się tu zespołu egipskich świątyń, najbardziej rozległego i okazałego w tej części świata. Choć budowano je przez wiele lat, za panowania różnych władców, wszystkie z nich łączy to, że poświęcone były bóstwom tebańskim.
Najważniejsze miejsce zajmuje tu Świątynia boga Amona-Ra, uznana za centrum kultu religijnego starożytnych Egipcjan. Jest jedną z największych budowli sakralnych w Europie. Jej centralna sala kolumnowa zajmuje powierzchnię ponad pięciu tysięcy metrów kwadratowych. Same kolumny, których jest 134, wykonane są z jasnego piaskowca i sięgają nawet do dwudziestu trzech metrów wzwyż. Ściany sali ozdobione są licznymi malowidłami i reliefami o znaczeniu historycznym – a także napisy upamiętniające zasługi i czyny poszczególnych władców Egiptu, a także chwalące bogów. Świątynia wyposażona jest w okna, które pozwalały na jej naturalne oświetlanie promieniami Słońca. Za tą wielką salą znajduje się starsza część świątyni (należy pamiętać, że świątynie Karnak były stopniowo rozbudowywane przez kolejnych faraonów, tak, że w rezultacie składają się dziś z różnych części powstałych w różnych wiekach), w tym kaplica obrzędowa i pylony – pary dwóch prostokątnych wież zwężających się ku górze, zdobiące zwykle wejście do sali lub na dziedziniec świątyni, także bogato zdobione reliefami i hieroglifami.
Bilet wstępu - 65 LE.
Na południe od centralnej świątyni położona jest mniejsza świątynia boginii Mut, żony Amona-Re. Na północy znajduje się świątynia zbudowana ku chwale tebańskiego boga wojny (Montu.) Są to trzy najważniejsze zabytki Karnak, połączone szerokimi alejami. Największe jednak wrażenie robi na zwiedzających droga prowadząca do świątyń od strony Nilu. Ozdabia ją czterdzieści symetrycznie usytuowanych posągów Sfinksa. Sama z kolei Świątynia Amona-Re połączona jest podobną aleją ze Świątynią Narodzin w pobliskim Luksorze. Do zespołu w Karnak zalicza się jeszcze Świątynia Ptaha z czasów XVIII dynastii królewskiej, Świątynia Ramzesa III i świątynia faraona Chonsu, oraz święta sadzawka, przy której znajduje się posąg czczonego przez Egipcjan skarabeusza. Święta sadzawka służyła rytualnym obmyciom, jakich wymagano od kapłanów boga Amona.W całym kompleksie odnajdujemy wreszcie mnóstwo pomników przedstawiających faraona rozmaitych faraonów.
Zespół świątyń Karnak jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zapraszamy do obejrzenia filmu The temple of the God Amun-Ra