Geoblog.pl    bogmar    Podróże    TANZANIA, ZAMBIA 2014    Jednodniowe opóżnienie przyjazdu do Kapiri Mposhi

Jednodniowe opóżnienie przyjazdu do Kapiri Mposhi

Zambia
Zambia, Kapiri Mposhi

Zmieniamy czas na zegarkach - 1 h.
Jedziemy dalej. Dostajemy tak samo jak w poprzednim pociągu rolkę papieru toaletowego, po 2 koce, prześcieradło i po 0,5 l wody.
Posiłki jak poprzednio tylko zapłata w kwachach. Cena 15 Kw. (7,50 zł). Jeżeli nie ma się ich waluty to wykorzystują to bezlitośnie i za to samo trzeba zapłacić 5 $ (15 zł). W pociągu 0,5 l wody = 4 Kw. (2 zł).
Jest piątek, 26 wrzesień, godzina 7:20, nareszcie po 69 godzinach jazdy pokonaliśmy 1860 km i jesteśmy w New Kapiri Mposhi. Tak nazywa się stacja oddalona od miasteczka Kapiri Mposhi 2 km.
Mieliśmy tu być wczoraj i jechać do Lusaki na nocleg, po to by następnego dnia rano wyjechać do Livingston. Już od dzisiaj mamy zarezerwowany tam hotel. Czas leci a my mamy przed sobą ponad 200 km do Lusaki i 475 km do Livingston.
Idziemy do kasy biletowej zarezerwować bilety na powrót. Nie możemy ich kupić bo nie mamy wymienionych pieniędzy. Przyjmują tylko w kwachach. Kasa jest zamknięta, ale udaje nam się to zrobić w innym pomieszczeniu.
Wychodzimy na zewnątrz dworca a tu już nie ma żadnego busa (wcześnie były chyba ze dwa). Do tego miejsca dojechały chyba tylko oprócz nas 4 białe osoby. Są natomiast prywatni przewoźnicy oferujący dojazd do miasta za 40 kwacha. Mieliśmy informacje, że busikiem można dojechać za 70 Kw. od osoby do Lusaki. Poczekaliśmy trochę i nic się nie zmieniało. Uzgodniliśmy z jednym z kierowców, że zawiezie nas do miasta na dworzec autobusowy i do banku celem wymiany pieniędzy za 30 Kw. (15 zł)
Podjechaliśmy pod Barclays Bank mieszczący się około 800 m za dworcem autobusowym jadąc w kierunku Lusaki (po tej samej prawej stronie co dworzec). Bank czynny od 8:15. Byliśmy 8:30 i dopiero go otwierali. Przed nami było parę osób. Żeby było szybciej (kserują paszporty itp.) tylko ja wymieniałem pieniądze. Wyszedłem z banku około 9:00. Kurs: 100 $ = 615 Kw.
Wróciliśmy na dworzec, za czekanie daliśmy kierowcy suweniry. Zaprowadził nas do konkretnego autobusu jadącego do Lusaki (tu trzeba nadmienić, że autobusy nie mają tablic informacyjnych o kierunku jazdy). Po chwili autobus odjechał. Cena za przejazd to 60 Kw/osoba. (30 zł).

04.03.2024 - 13.03.2024

04.09.2023 - 19.09.2023