Geoblog.pl    bogmar    Podróże    LIBAN i JORDANIA + Ateny antyczne 2023    Przylot do Polski. Informacje.
2023

Przylot do Polski. Informacje.

Polska, Poznań

W Poznaniu lądujemy o 0:40.
Jedziemy na dworzec kolejowy Poznań Główny spod lotniska nocnym autobusem Nr. 222. Wysiadamy na Rondzie Kaponiera 2, gdzie przesiadamy się na stojący na pętli autobus Nr. 215. Po przejechaniu 2 przystanków byliśmy na dworcu.

Do Warszawy wróciliśmy pociągiem, na który wcześniej kupiliśmy bilety.

Przydatne linki:
Dojazd z lotniska do centrum Poznania
ZTM Poznań

INFORMACJE
Liban
Na początek najlepiej zabrać z Polski trochę drobnych dolarów aby mieć na autobus, taksówkę zanim znajdziemy punkt z dobrym przelicznikiem. Szczerze mówiąc podczas naszego pobytu kurs walut był podobny. Najniższy w Western Union. W Bejrucie nie było tyle kantorów co w Tripoli, gdzie wymiana była najkorzystniejsza.
Lepiej zabrać dolary niż euro.
Wydaje się, że wszyscy mający samochód i prawo jazdy są taksówkarzami. Mało się widzi taksówek oznaczonych w ogólnie przyjęty sposób.
Wciąż jest duża inflacja i największym nominałem jest banknot 100 000 funtów libańskich, którego kurs czarnorynkowy równy jest w przybliżeniu 1 USD.
Większość busów w Bejrucie jeździ obrzeżami miasta po szerokich ulicach, głównie wzdłuż wybrzeża.
Najtańsze i najczęstsze busiki jeżdżą między miastami na północ i południe od Bejrutu.
Ceny zbliżone do tych w Polsce.
W supermarkecie Spinneys można kupić tanio alkohole. Np.
Whisky”Beirut” 1 litr = 3,60 $ (nawet dobra)
Żubrówka 0,7 l = 3,30 $
Jajka 6 szt = 82,450 LBP
Awokado 1 kg = 400,000 LBP

JORDANIA
Transport między miastami oparty jest głównie o narodowego przewoźnika JETT. Autobusy są duże, czyste i punktualne. Głównym środkiem transportu po mieście i do niektórych atrakcji turystycznych zostaje taksówka.
W Ammanie taksówka między starym miastem a Dworcem Północnym powinna kosztować 2 JOD. Między dworcem Abdali a starówką 1 JOD.
Supermarketów nie ma zbyt wiele. Są natomiast małe sklepiki, w których ceny towarów są wyższe.
Alkohol jest dużo droższy niż w Libanie. Najtańszy w Akabie.
Lepiej chyba zanocować w Petrze lub Akabie (w zależności gdzie się jest) i rano pojechać do Wadi Rum na wycieczkę. Wyjazdy na pustynię są między 9:00 a 10:00, tak że spokojnie można zdążyć. Wtedy na pewno uniknie się takich sytuacji jak my mięliśmy.
Ceny porównywalne z naszymi, a słodycze i czekolady nawet droższe.

Poniżej podajemy biura wycieczkowe w Wadi Rum, które przeglądaliśmy szukając wycieczki.
Wadi Rum Fire-Camp - https://www.wadi-rum-fire-camp.com/ - (2 os-50 JD, 6 os-45 JD, 3 posiłki, sandbank, 12 miejsc,12 km od Wadi Rim i 17 km od Visitor Center, transfer do wioski o 9;30)
2.Wadi Rum Nature Tours - https://wadirumnature.tours/strona-glowna - (PL,60 JD/os (pow. 4 os zniżka, darmowa rezerwacja, 3 posiłki, transfer, 13 miejsc). Start 9-10 z Wadi Rum Rest House (kilka km od Visitor Center). Śniadanie 7:30. Odwiezienie do wioski Wadi Rum 8:00-9:00.
3.Wadi Rum the Second Time - https://www.wadirumthesecondtime.com/tours - (4 os-40 JD, woda, posiłki, 8 miejsc, transfer z/do Visitor Center)
4.Wadi Rum Quiet Village - https://wadirumquietvillage.camp/ - (4-8 os-45 JD, o 10:00, woda, 3 posiłki, transfer z Visitor Center, rano transfer do wioski)
5.Wadi Rum Day Tours - https://www.wadirumdaytours.com/ - (4 os-55 JD os, 3 posiłki. JD, spotkanie w wiosce 6 km od Vis. Cent. 10 miejsc)
6.Wadi Rrum Magic Tour - https://wadirummagictours.com/ - (4-5 os-55 JD, 3 posiłki, transfer do wioski)
7.Wadi Rum Starlight - https://www.wadirumstarlight.com/ - (odbiór z /do wioski, 5 h, 2-4 os 55 JD, 3 posiłki)
8.Wadi Rum Desert Camp - https://wadirumdesertcamp.com/ - (o 10:00, odbiór z /do wioski 5 h, 2-4 os po 60 JD/os, wyżyw,
9.Wadi Rum Stillness - https://www.wadirumstillness.com/jeep-tours/ - (odbiór z /do wioski o 10:00, 2-4 os-60 JD, 3 posiłki)
10.Wadi Rum Escape - https://wadirumescape.com/ - (2-4 os-60 JD, 3 posiłki, noc, transfer z /do wioski)
11.Wadi Rum Excursions -https://wadirumexcursions.com/?gclid=Cj0KCQiAq5meBhCyARIsAJrtdr4lSMUDpqdtb7kqcE6eBn_PHGw4-L41U7d3g4NyomBhBJrOKlWnarAaAgjeEALw_wcB - (odbiór z /do wioski ,5 h, 2-4 os./60 JD osoba, 3 posiłki, sandboarding, 8 miejsc)
12.Wadi Rum Experience - http://www.wadirumexperience.com/ - (odbiór z /do wioski ,z Wadi Rum Reset House,
3-4 os-65 JD, 3 posiłki, 7 miejsc)
13.Wadi Rum Desert Eyes - https://wadirumdeserteyes.com/desert-tours - (odbiór z /do wioski ,z Wadi Rum Reset House, 3-4 os-65 JD os, lunch, kolacja)
14.Luna Desert - https://www.lunadesert.com/ - (Reset House o 10:00, 2-4 os – 65 JD/os z nocleg, obiad, kolacja, śniadanie, 9 miejsc, odbiór z /do wioski)
15.Bedouin Life style - http://www.bedouinlifestyle.com/en/page.aspx?id=26&cat=1 - (2-4 os.70 JD z noclegiem i wyżyw. 11 miejsc, odbiór z /do wioski)
16.Wadi Rum Tours - https://www.wadirumtours.com/ - (Trasa 1, 2 os-150 JD, 3 posiłki, noc)
17.Wadi Rum Camp - http://www.wadirumcamp.com/ - (z Wadi Rum Resthouse, 4 os.= 25 JD +nocleg, transfer z /do wioski, obiadokolacja i śniadanie z podwójnym namiotem 100 JD)
18.Wild Wadi Rum - https://wildwadirum.com/wild-wadi-rum-short-tour/ - (Nr.3, 5h, - 4-6 os.- 80 JD + lunch 5 JD, bez noclegu i kolacji)
19.Hasan Zawaideh Camp - https://www.hasanzawaidehcamp.com/camps - (Pakiet 3, 4 os-55 JD + 4h jeep-65 JD)
20.Bedouin Roads - http://www.bedouinroads.com/ - (4 os.-50 JD, bez posiłków)
21.Wadi Rum Desert Dreams - https://www.wadirumdesertdreams.com/ - (3-4 os-45 JD, kolacja, bez noclegu + 10 JD lunch)
22.Wadi Rum Nomads - https://www.wadirumnomads.com/ - (4 os- 45 JD, lunch, woda)
23.Visit Wadi Rum - https://www.visitwadirum.com/ - (7 h, od 32 JD – prosić o wycenę i nocleg, lunch, kolacja, woda)
24.Wadi Rum Bedouin Guide - https://wadirumbedouinguide.com/ - (75 EUR)
25.Bedouin.Camp - https://bedouin.camp/pl/wadi-rum-pl/ - (nocleg, posiłek ale nie ma cen)
26.Wadi Rrum Originality - https://www.wadirumoriginality.com/ - (brak cennika)

Zasoby: 775 wpisów775 399 komentarzy399 15259 zdjęć15259 436 plików multimedialnych436

04.03.2024 - 13.03.2024

04.09.2023 - 19.09.2023