Geoblog.pl    bogmar    Podróże    MACEDONIA PÓŁNOCNA, KOSOWO 2023    Skopje
Zwiń mapę
2023
04
wrz

Skopje

 
Macedonia
Macedonia, Skopie
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 1495 km
 
W Skopje lądujemy o 11:55.
W kantorze na lotnisku jak zwykle kurs był najgorszy. 1 EUR = 52,885 (skup) i 64,569 (sprzedaż).

Z lotniska do centrum miasta (24 km) jeździ autobus zsynchronizowany z lotami samolotów.
Poniedziałek: 01:00, 02:20, 4:30, 11:30, 13:30, 15:00, 17:30, 19:00, 20:45.
Wtorek : 2:20, 4:30, 08:15, 11:30, 13:45, 18:40, 20:40.
Środa: 01:00, 02:35, 08:30, 11:50, 13:00, 15:10, 17:40, 19:00, 20:50.
Czwartek: 02:10, 08:20, 11:50, 13:30, 15:10, 18:20, 20:30.
Piątek: 00:45, 02:30, 08:20, 11:45, 15:00, 17:20, 20:30.
Sobota: 02:30, 10:00, 13:45, 17:15, 20:30.
Niedziela: 02:10, 11:45, 13:20, 15:00, 19:00, 20:30.
Bilet - 199 MKD (w praktyce 200 MKD). (3,3 € - 14,40 PLN).
Czas przejazdu 35 min. (dworce kolejowy, autobusowy miejski i dalekobieżny są razem).

Na miejskie autobusy bilety są tylko dzienne (nie ma papierowych jednorazowych). Karta kosztuje 120 MKD.

Grecy uważali ponadto, że Macedonia nie może się tak nazywać, skoro zaledwie 38% rejonu Macedonii znajduje się w jej granicach. Z tego powodu Grecja blokowała aneksję Macedonii do międzynarodowych instytucji. Dyplomatyczny konflikt z Grecją trwał wiele lat. Rozwiązanie problemu nastąpiło dopiero w 2019 roku - Macedonia zmieniła nazwę na Macedonię Północną.

W dużych miastach dostępne kantory. woda kranowa jest zdatna do picia.

Kolej w Macedonii jest dość rozbudowana (925 km linii kolejowej). Główną stacją jest Skopje, skąd wyjeżdżają bodaj wszystkie pociągi. Kolej obsługuje narodowy przewoźnik - Makedonski Železnici.
Kolej połączona jest z Serbią i Grecją, a w przyszłości będzie połączona z Bułgarią.

W Skopje liczne, mniej lub bardziej udane pomniki z pewnością urozmaicają zwiedzanie. Warto wspiąć się na twierdzę Kale, odwiedzić uroczy stary bazar. Inne polecane atrakcje to:

Pomnik Aleksandra Wielkiego z brązu, ma 14,5 m wysokości i waży 30 ton. Pośród na dziesięciometrowym słupie usytuowany jest wojownik Aleksander II Macedoński, znany jako Aleksander Wielki, ze wzrokiem skierowanym na wschód słońca. Na tym cokole są trzy pierścienie z zamontowanymi płytami, na ktὀrych są przedstawione trzy bitwy. Między nimi są trzy pierścienie z brązu, z dekoracją i ozdobnymi reliefami. Wokół słupa jest fontanna, dopełniona postaciami ośmiu żołnierzy z brązu - po 3 m wysokości i ośmiu lwὀw, o wysokości po 2,5 m, z których cztery są zwrócone w kierunku fontanny.

Plac Macedonia uzyskał swὀj pełniejszy kształt w okresie pomiędzy dwiema wojnami światowymi, a dokładniej w latach 1920-1940. Znajduje się w kontekście Kamiennego Mostu, jako podstawowe połączenie jednostek miejskich z lewej i prawej strony Wardaru. Wokół niego powstały ważne obiekty: Bank Narodowy, Urząd Pocztowy, Oficerski Dom, Dom Towarowy Na-Ma, Hotel Macedonia, Pałac Ristića. Ale po II wojnie światowej, a szczegὀlnie po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w 1963 roku, część obiektὀw zawaliła się i dziś Placu w Skopje ma znacznie zmieniony wygląd, ale nadal obok niego lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się ważne budynki: kierowniczo- administracyjne, kulturowe, handlowe, bankowe, gastronomiczno- turystyczne, hotelarskie i inne. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się plac Pela z Bramą Macedonii, jak prawdziwa brama do wejścia na plac.

Stara Charshija. Część miasta o zróżnicowanej i bogatej historii, tradycji, kulturze i architekturze, dziś z mieszanką starego i nowego, gospodarki i handlu, kultury i tradycji. W Starej Charshii są zachowane liczne funkcjonalne obiekty z okresu osmańskiego, a wybudowane są nowe budynki jako znak nowych czasὀw. Chodzi o Skopijski Bezisten, Kapan an, Suli an, Kurshumli an, Daut - Pasha Amam, Chifte Amam, cerkiew św. Spas, cerkiew św. Dimitrij, kompleks Muzeów Macedonii (muzeum historyczne, archeologiczne, etnologiczne).

Przespacerować się wzdłuż rzeki Vardar do dzielnicy Aerodrom – najwyższe w całym kraju wieżowce. Cztery czterdziestopiętrowe budynki mieszkalne dominują we wschodniej części stolicy. Wiedzie tamtędy przyjemna trasa pieszo-rowerowa. Pierwszy przystanek można zrobić w Parku Aerodrom. Stamtąd w dosłownie kilka minut można dojść do Cevahir Sky City, czyli wspomnianych wieżowców.

Porta (Brama) Została zbudowana w 2011 r a oddana do użytku - w Boże Narodzenie 2012 r. Budynek ma wymiary: 20 na 10 m i wysokość 21 m. Fasada jest ozdobiona 32 płaskorzeźbami o głębokim rzeźbieniu, o łącznej powierzchni 193 m2.
Płaskorzeźby przedstawiają sceny z czasów prehistorycznych, poprzez osiedle palowe w Zatoce Kości, ze starożytności z Filipem II i Aleksandrem III Macedońskim, z okresu rzymskiego z Justynianem I, ze średniowiecza z carem Samuilem, królem Marko i Karposhem, aż do XX w z Ilindenem , ASNOM, Exodusem z Egejskiej Macedonii i 8 września 1991 r. - proklamacja niepodległej Macedonii.
Istnieją również płaskorzeźby monasteru św. Jowana Bigorskiego, zaprezentowane są: dom ochrydzki, Daut Pashin Amam, Most Poezji w Strudze. Wewnątrz znajduje się sklep z pamiątkami i pomieszczenie na galerię, na dwóch poziomach, a najwyżej - platforma widokowa.

Dom Pamięci Matki Teresy znajdują się na ulicy "Makedonija", w centrum miasta Skopje. Poświęcony jest wielkiej humanistce Agnes Gondża Bojadżiu - Matce Teresie, urodzonej w Skopje, laureatce Pokojowej Nagrody Nobla w 1979 r.

Daut Pashin amam to łażnia turecka, wzniesiona w XV w przez wielkiego wezyra Rumelii. Została ona prawdopodobnie zbudowane przez mistrzów znanej debarskiej szkoły murarskiej. Amam usytuowany jest w centrum Skopje, około 100 m od Kamiennego Mostu, został pieczołowicie odrestaurowany w 1948 r. Największe wrażenie robi dach, złożony z 13 niejednakowo ułożonych kopuł. Wewnątrz znajduje się 15 pomieszczeń o różnej wielkości, powiązanych między sobą kopulastymi przejściami, ozdobionymi orientalnymi ornamentami. Obok Chifte Amam i Małej Stanicy, dziś jest on częścią Galerii Narodowej Macedonii. Daut Pashin Amam zawiera kolekcję sztuki od XV i XVI w, z bogatą kolekcją obrazów z XVIII i XIX w, a także współczesnego malarstwa macedońskiego.

Muzeum Miasta Skopje w budynku dawnego dworca kolejowego. Zegar na fasadzie dworca wskazuje godzinę 5.17, kiedy to 26 lipca 1963 r Skopje nawiedziło trzęsienie ziemi. Muzeum jest w posiadaniu około 22 000 obiektów muzealnych z regionu Skopje, uporządkowanych w działach archeologii, historii, etnologii i historii sztuki. "Spacer po przeszłości" to stała ekspozycja muzeum, która obejmuje okres od pradziejów do początku XX w, dla Skopje z jego otoczeniem.

Cerkiew św. Spasa w starej części miasta, została zbudowana w XIX w. Ikonostas zawiera piękne drewniane rzeźby, wykonane przez mijachkich rzeźbiarzy Petre i Marko Filipowskich i Makarie Frchkowskiego. Na dziedzińcu cerkwi znajduje się grób największego macedońskiego bohatera narodowego XX w Goce Delchewa, a tuż obok jest stara charshija - stara handlowa i rzemieślnicza część miasta, Bezisten, Chiwte – Amam (galleria sztuki) i inne ważne budynki.

Soborna Cerkiew (Katedra) św. Kliment Ohridski to obiekt z najnowszej historii macedońskiego cerkiewnego budownictwa. Jej budowa sięga lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. Została konsekrowana w 1990 r. Jest siedzibą Macedońskiej Cerkwi Prawosławnej - Arcybiskupstwa w Ochrydzie. Znajduje się w centrum Skopje.

Muzeum Walki Macedońskiej znajduje się obok Kamiennego Mostu, na lewym brzegu Wardaru. Został zbudowany w latach 2008 - 2011 i oficjalnie otwarty 8 września 2011 r. Składa się z 13 działów, które chronologicznie prezentują historię narodu macedońskiego od czasu ajdukὀw – buntownikὀw w okresie niewoli tureckiej, do czasὀw socjalizmu. Przy wejściu do Muzeum znajduje się oryginał Deklaracji Niepodległości Macedonii. Muzeum zawiera też 109 figur woskowych - osobistości z historii Macedonii, dużą liczbę oryginalnej broni i mebli, sceny masowe, dokumenty.

Centrum Pamięci Holokaustu Żydów z Macedonii Muzeum Holokaustu to nowy budynek na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej, w pobliżu Kamiennego Mostu, jako jeden z czterech takich muzeów na świecie, obok muzeów w Jerozolimie, Waszyngtonie i Berlinie. Poświęcony jest macedońskim Żydom (7 148 osób), deportowanym do niemieckiego nazistowskiego obozu śmierci Treblinka w Polsce, w czasie II wojny światowej. W Muzeum jest stała wystawa o życiu Żydów w Macedonii i szerzej - na Bałkanach.

Muzeum archeologiczne znajduje się w Starej Charshii, pod Skopijską Twierdzą. Pierwsze Muzeum Archeologiczne w Macedonii powstało w 1924 r., a w 1945 r. powstało Muzeum Narodowe Macedonii. W 1949 r. odrębne oddziały w Muzeum Narodowym przekształcono w Muzeum Archeologiczne i Muzeum Etnologiczne. Początki Działu Historycznego sięgają 1952 r. Dzisiejszy kompleks muzealny został zbudowany w 1976 r. Na powierzchni ponad 10 000 m2 w jednym miejscu można zobaczyć usystematyzowane zbiory kulturowego i historycznego dziedzictwa Macedonii od prehistorii do współczesności.

Muzeum Sztuki Współczesnej znajduje się na terenie skopijskiej Twierdzy Kale. Zostało zbudowane w 1970 r jako darowizna od polskiego rządu, po trzęsieniu ziemi w 1963 r w Skopje. Zajmuje powierzchnię 5000 m2, w trzech połączonych ze sobą skrzydłach. Znajduje się w nich stała powierzchnia wystawiennicza, sale do wystaw czasowych, sala wykładowa oraz do pokazów filmowych i wideo, biblioteka i archiwum, pracownia konserwatorska, magazyny, administracja i inne działy pomocnicze. Ma cenną międzynarodową kolekcję i daje reprezentatywny wgląd w macedońską sztukę współczesną.

Meczet Mustafa – Paszy został zbudowany przez skopijskiego komendanta Mustafa Paszę w 1492 r. Znajduje się naprzeciwko wejścia do Twierdzy Skopje. Meczet w podstawie ma czworokątny architektoniczny postument zbudowany z marmurowych bloków, ozdobionych różnymi ornamentami. Minaret zbudowany jest z bloków wapiennych. W tym meczecie znajduje się bogato zdobiony sarkofag Umy - córki budowniczego meczetu, a także fontanna, pozostałości dawnego imaretu, medresy i innych. Dziś jest ważnym zabytkiem i miejscem duchowego wyznania członków wiary muzułmańskiej.

Wieża zegarowa jest częścią meczetu Sułtana - Murat. Ma 40 m wysokości i składa się z kilku części zakończonych kopułą. Zegar zaginął podczas trzęsienia ziemi w 1963 r w Skopje, kiedy wieża została poważnie uszkodzona. Dziś przyciąga zauważalną uwagę dzięki swojej wyjątkowości.

Budynki Filharmonii i Teatru Opery i Baletu, Park Kobiet Walczących.

Shuto Orizarina (na północy Skopje) – romska dzielnica zwana Szutką. To prawdopodobnie największy ośrodek Romów w Europie. W Szutce mieszka około 20 tysięcy ludzi. Po trzęsieniu ziemi Romowie otrzymali od państwa ziemię, Tam, dosłownie z niczego, zbudowali swoje domy. I choć Szutka może tymczasowym gościom przypominać slumsy, to Romowie cenią sobie wolność i skromne warunki życia. W Szutce mieszkają również zamożni Romowie. Pośród domów z dykty wyrastają wielopiętrowe wille i pałace z fontannami. Ich właściciele rządzą Szutką.
Romowie mają tam swoje szkoły, meczety, cerkwie i kościoły, a ich język jest oficjalnym językiem w Shuto Orizari.

Zapraszamy do obejrzenia filmu
Skopje 2023


 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (82)
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
zwiedzili 34% świata (68 państw)
Zasoby: 775 wpisów775 401 komentarzy401 15257 zdjęć15257 436 plików multimedialnych436
 
Nasze podróżewięcej
04.03.2024 - 13.03.2024
 
 
04.09.2023 - 19.09.2023
 
 
15.06.2023 - 22.06.2023