Dziś jedziemy do centrum dalej zwiedzać miasto.
Żeby bezpłatnie zwiedzić katedrę wybraliśmy się na krótko przed mszą do kościoła. Przy wejściu oświadczyliśmy, że idziemy na mszę i wpuszczono nas.
Pierwszy raz widzieliśmy kobietę-księdza. Msza była w języku szwedzkim, podobna do rzymsko-katolickiej, z tym, że czytanie ewangelii odbyło się na środku kościoła. Zrobiliśmy telefonem parę zdjęć, z których powstał filmik. Kamery nie wypadało wyjmować.
Wejście poza mszą jest płatne.
Następnie pojechaliśmy do Kościóła św. Jana (S:t Johannes kyrka) – Msze niedzielne 9:00, 10:30, 12:00.
Metro Hötorget (zielona 18, kierunek Hasselby Strand), wyjść na stacji Rådmansgatan, dojść 500 m.
Msza święta już się skończyła, spotkaliśmy tylko dużą grupę Polaków wychodzących z kościoła.
Tego dnie byliśmy jeszcze w Katedrze św. Eryka (szw. Sankt Eriks katolska domkyrka) – siedziba katolickiego biskupa diecezjalnego w Szwecji i zarazem kościół parafialny parafii św. Eryka w Sztokholmie. Jest położona przy ul. Folkungagatan 46 B w sztokholmskiej dzielnicy Södermalm. 8 czerwca 1989 r w murach katedry gościł papież Jan Paweł II.
Pod nową częścią katedry wybudowano również kościół dolny przeznaczony na różne uroczystości parafialne, koncerty, odczyty czy bardzo popularną w Szwecji tzw. kyrkkaffe, tj. kawę serwowaną po mszy dla jej uczestników.
(wyjść na stacji metra Medborgarplatsen – zielona 18). Msza niedzielna o 10:30.
Dzielnica Norrmalm symbolem i centrum nowoczesnego Sztokholmu. Znajdują się w niej choćby główne dworce kolejowy i autobusowy, a także liczne centra handlowe i sklepy najsłynniejszych światowych marek. Na wysepce Helgeandsholmen pomiędzy Norrmalm a Gamla Stan znajduje się natomiast budynek szwedzkiego parlamentu, czyli Riksdagu (można zwiedzać z przewodnikiem za darmo).
Centralny plac (Sergels torg) na środku instalacją ze szkła i stali – stacja metra T-Centralen, dojść 400 m.
Drottninggatan - główna ulica handlowa w Sztokholmie czyli "Ulica Królowej", to najpopularniejszy deptak handlowy w mieście. Sami nie jesteśmy miłośnikami zakupów, jednak lubimy tamtędy spacerować i oglądać najróżniejsze dekoracje.
Park Kungsträdgården – Jest jednym z najważniejszych miejsc spotkań w mieście. Jest otwarty dla wszystkich przez cały rok i oferuje ponad 200 różnych wydarzeń, takich jak festiwale, łyżwiarstwo figurowe oraz zajęcia sportowe i kulturalne. Kwitnące wiosną wiśnie w północnej części parku przyciągają dużą liczbę odwiedzających.
Grand Hôtel – historyczny hotel, w którym dziś zatrzymują się laureaci nagrody Nobla. - autobus 76 do Kungsträdgården, dojść 250 m, lub autobus 57 do przystanku Gustav Adolfs torg, dojść 300 m.
Opera Królewska - zwiedzanie z przewodnikiem 120 SEK (48 zł) – stacja metra T-Centralen, autobus 10, 11 do Kungsträdgården, dojść 250 m.
Dramaten - Królewski Teatr Dramatyczny mieści się w secesyjnym budynku z początku XX wieku. Warto zobaczyć imponującą fasadę budynku. Teatr można zwiedzić w trakcie wycieczki z przewodnikiem, należy jednak wcześniej napisać z prośbą o informacje o dostępnych datach - stacja metra T-Centralen, tramwaj 7 do Nybroplan, dojść 46 m.
Armémuseum (Livrustkammaren) – Muzeum Armii, szczególnie interesujące z polskiego punktu widzenia, bo zawierające wiele eksponatów wywiezionych z Polski (wstęp wolny dla osób do 18 lat).
H.M. Konungens Hovstall (Królewskie stajnie) Niemal w samym sercu Sztokholmu znajduje się siedziba królewskich stajni. Obecnie w służbie jest tu około 20 zwierząt. Poza końmi, królewskie stajnie przechowują także historyczne powozy oraz samochody należące do rodziny królewskiej.
Kompleks można zwiedzić w ramach 45-minutowej wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim. Więcej informacji o godzinach na oficjalnej stronie. Oprócz koni przechowywane są tam także historyczne powozy i samochody rodziny królewskiej - stacja metra T-Centralen, tramwaj 7 do Nybroplan, dojść 190 m.
Kastellet Stockholm - Od 1935 roku Kastellet jest zabytkiem budowli państwowej . Od lat sześćdziesiątych XVII wieku zamek jest codziennie oznaczany szwedzką flagą wojskową .Autobus z T-Centralen 65.
Skridskopaviljongen – (nazywany także pawilonem Królewskiego Klubu Łyżwiarskiego i Wioślarskiego) to ceglany budynek przy Kastellholmen w Sztokholmie, który od 1993 roku jest zabytkiem będącym własnością państwa. Dom został zbudowany w 1882 roku przez Królewskie Skridskoklubben i Królewskie Szwedzkie Towarzystwo Żeglarskie. Pod koniec stulecia pawilon był bardzo popularnym miejscem spotkań młodego społeczeństwa – Autobus 65.
Nationalmuseum – Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych (wstęp wolny dla osób do 18 lat) - autobus 65.
Muzeum Hallwyla – niewielka, ale bardzo bogato wyposażona wiktoriańska rezydencja hrabiego Hallwyla - stacja metra Hötorget (zielona).
Historiska Museet – Szwedzkie Muzeum Historyczne obejmuje szwedzką archeologię i historię kultury od okresu mezolitu do współczesności.
Moderna Museum – Muzeum Sztuki Nowoczesnej – stacja metra T-Centralen, autobus 65 do ArkDes/Moderna Musset, dojść 140 m.
Strandvägen – promenada rozciągnięta między placem Nybroplan a wyspą Djurgården. - stacja metra T-Centralen, dalej tramwaj 7 lub autobus 69 do Djurgårdsbron, dojść 400 m.
Ratusz (Stadshuset) Na zachód od historycznej części Sztokholmu, na wyspie Kungsholmen, mieści się wybudowany na początku XX w w stylu narodowo-romantycznym miejski ratusz. Budynek można oglądać z zewnątrz (choć nie robi on wówczas wielkiego wrażenia) oraz z ogólnodostępnego wewnętrznego dziedzińca, a także zwiedzać podczas wycieczki z przewodnikiem (cena – 140 SEK, czyli ok. 54 zł). W trakcie trwającej ok. 45 min wycieczki zobaczymy m.in. salę, w której odbywają się bankiety po wręczeniu nagrody Nobla, oraz salę wyłożoną mozaiką składającą się z 18 milionów kawałków szkła i złota. Jest także możliwość wspięcia się na 106-metrową wieżę - stacja metra T-Centralen, dalej dojść 700 m.
Zapraszamy do obejrzenia filmu
Protestant Stockholm cathedral (Storkyrkan) 2024Church of st John in Stockholm 2024Stockholm 2024