Geoblog.pl    bogmar    Podróże    MEKSYK, GWATEMALA, BELIZE 2015    Ruiny w dżungli

Ruiny w dżungli

Gwatemala
Gwatemala, Tikal
Przejechano 11956 km

Rano zjawiamy się przed agencją i widzimy naszego kierowcę i autobus, którym przyjechaliśmy wczoraj do Flores. Myśleliśmy, że pozbyliśmy się tej mafii a tu znowu jesteśmy na nich zdani.
Wsiadamy do autobusu i jedziemy do innych hoteli gdzie zabieramy pozostałych chętnych.
Do bramy parku, która znajduje się 5 km przed wejściem dojeżdżamy o 5:50. Tu wchodzi inny "naganiacz" i oferuje swe usługi jako pilot i mówi, że teraz będzie zbierał pieniądze na bilety wstępu. Powiedziałem mu, że my kupimy bilety sami bo jesteśmy tu indywidualnie i nie wracamy do Flores tylko jedziemy do Belize. Powiedział OK.
O 6:00 otwarto kasę. Kupiliśmy bilety - 150 GTQ/osoba i pojechaliśmy do ruin.
Jest przechowalnia bagażu w dużym budynku po lewej stronie (sklepy, restauracja) - 20 GTQ za dzień. Nam udało się zostawić plecaki w restauracyjce po prawej stronie za darmo.
Zwiedzanie zakończyliśmy około 11:00. W międzyczasie pogłębiliśmy swoją wiedzę o trasie i cenach dojazdu do granicy z Belize. I tak należy dojechać do Remate, gdzie jest rozgałęzienie dróg do Flores i Melchor.- koszt powinien być 25 GTQ. Stąd drugie colectivo do Melchor (granica) - 45 GTQ.
Gdy podeszliśmy na parking aby poszukać transportu okazało się, że działa tu mafia taksówkowa, nie ma normalnych colectivo. Chcieli po 60 USD od osoby za przejazd do granicy. Gdy ruszyliśmy w kierunku drugiego parkingu jeden z kierowców szybko wsiadł w samochód i uprzedził nas powiadamiając zapewne kolegów o cenie i naszych zamiarach.. Zostaliśmy na wylotowym parkingu licząc, że może ktoś prywatny będzie wyjeżdżał i nas zabierze, bo autobusy które rano przyjeżdżały miały komplet osób.
W niedługim czasie dołączyła do nas młoda para Włochów, która przeszła również taksówkarski test. Przyjechali rano z Belize tylko do Tikal więc mieli dobre rozeznanie co do godzin odjazdu autobusu z Benque do Belize City. Dowiedzieliśmy się, że o 13:00 jest takie połączenie.
Zaraz zjawił się taksówkarz i krótko mówiąc po burzliwych negocjacjach zgodził się zawieść nas do granicy za 60 USD (4 osoby).

Zapraszamy do obejrzenia filmu Guatemala, Tikal

Multimedia (1)