Islandia - Wyspy Owcze: 420 km
Czas lokalny + 1 godz.
Przypłynięcie do Tórshavn o 21:30.
Wyspy Owcze - archipelag położony w południowej części Morza Norweskiego, zajmujący powierzchnię 1 399 km², co sprawia, że jest to najmniejszy z krajów nordyckich. Jest częścią Królestwa Duńskiego, stanowi w nim jednak terytorium zależne, posiadające szeroką autonomię, szczególnie w ramach polityki wewnętrznej. Wyspy Owcze nie należą do Unii Europejskiej. Zamieszkuje je, według danych z 1 września 2011 roku 48 391 osób.
Wchodzących w skład archipelagu wysp jest 18 plus wiele szkierów i wysepek, 17 z nich jest zamieszkanych. Największą z nich jest Streymoy (373 km²), po niej zaś Eysturoy (286 km²), przy czym na pierwszej z nich zamieszkuje niemal 1/2 ludności. Najmniejszą z zamieszkanych jest Stóra Dímun (2,7 km²). Jedyną niezamieszkaną wyspą jest Lítla Dímun (0,8 km²). Największym pojedynczym szkierem jest Tindhólmur (0,65 km²).
Wyspy Owcze są krajem wyżynnym i górzystym, niemal cały obszar archipelagu poprzecinany jest licznymi pasmami górskimi. Jest tam około 340 szczytów, 10 z nich osiąga wysokość ponad 800 m n.p.m., a 7 sięga niżej niż 150 m n.p.m. Średnia wysokość archipelagu do 300 m n.p.m.
Wyspy cechują się urozmaiconą linią brzegową, gdzie występują głębokie zatoki i niewielkie fiordy. Wyspy są pochodzenia wulkanicznego, są fragmentem północnoatlantyckiego grzbietu podmorskiego. Obszar Wysp Owczych zbudowany jest bazaltów, które są także budulcem całego podmorskiego grzbietu, na których znajdują się skały czwartorzędowe. Podłoże bazaltowe wyspy jest przeplatane iłami, łupkami i węglem. Wybrzeże w większości jest skaliste i strome.
Temperatury ze względu na położenie geograficzne i typ klimatu zazwyczaj nie są zbyt zróżnicowane w skali rocznej. Zima jest zwykle ciepła jak na tę szerokość geograficzną, temperatury stycznia, przyjmują średnio wartości od 3 °C do 4 °C, w lipcu, który jest uważany z najcieplejszy miesiąc w roku przyjmują średnią 12 °C, przy czym zdarza się, że wzrastają nawet do 15 °C.
Kolejną typową cechą są opady, które zazwyczaj sięgają około 1 500 mm rocznie. Sprawia to, że Wyspy Owcze są jednym z najbardziej narażonych na deszcz miejsc na świecie, co dobitnie pokazuje inna statystyka - na Wyspach Owczych pada średnio przez 280 dni w roku.
Opadom deszczu towarzyszy często bardzo silny, porywisty wiatr, który wpływa na częste, dynamiczne zmiany pogody, nawet godzinne. Bezchmurne niebo w przeciągu kilkudziesięciu minut może się tam przekształcić w ulewę, by chwilę później znów wrócić do pierwszego stanu.
Choć zazwyczaj bardzo krótkie i płytkie, na Wyspach Owczych znajduje się wiele rzek, które wypływając z górskich źródeł krótką drogą wędrują wprost do Oceanu Atlantyckiego, niejednokrotnie tworząc wysokie wodospady. Niejednokrotnie rzeki te wypływają także z jezior, które, choć mało liczne, również występują na Wyspach Owczych. Ich łączna powierzchnia nie zajmuje więcej niż 0,5% powierzchni całego archipelagu. Największymi jeziorami Wysp Owczych są: Sørvágsvatn (3,4 km²) i Fjallavatn (1,02 km²), oba na wyspie Vágar.
Na nocleg zatrzymujemy się na wyspie Streymoy, w owczarni u znajomego organizatora wyprawy. Będzie to nasza baza wypadowo - noclegowa na czas pobytu na Wyspach Owczych.
Przydatne linki:
http://wyspy-owcze.pl/
TUTAJZapraszamy do obejrzenia filmów Streymoy - TorshavnStreymoy - SaksunStreymoy - Gjogv