Po powrocie z Tripoli pojechaliśmy do klasztoru św. Charbela.
Wieś znajduje się 9 km na wschód od Byblos (55 km od Bejrutu). Nie ma transporty publicznego. Za taksówkę z Byblos zapłaciliśmy 500 000 funtów (5 $) (w jedna stronę).
Jest znanym chrześcijańskim centrum pielgrzymkowym nie tylko chrześcijńskich, ale także innych religii ze względu na znajdujące się w miejscowym monasterze maronickim relikwie św. Charbela Machlufa. na owianego legendą i mistycyzmem ojca Charbela, dzisiaj św. Charbela. Był to mnich maronicki, który działał na rzecz pokoju między chrześcijanami i muzułmanami, ale przede wszystkim całe swoje życie oddał wierze. Żył w latach 1828-1898, przez wiele lat w odosobnieniu, jako pustelnik, odszedł w Wigilię. Co jest w nim takiego wyjątkowego, że do Annaja ściągają ludzie z całego świata?
Po pogrzebie ojca Charbela nad jego grobem pojawiła się ponoć jasna poświata, utrzymująca się tam przez wiele tygodni, zaś z jego grobu zaczęła wydobywać się dziwna ciecz. Po kilku miesiącach od pogrzebu dokonano ekshumacji i odkryto, że ciało ojca Charbela jest nienaruszone i utrzymuje temperaturę ciała żyjącego człowieka. Usunięto wtedy wszystkie wnętrzności i pochowano go ponownie. Ciecz się jednak wciąż sączyła i została uznana za relikwię.
Ludzie z całego świata przybywali do jego grobu, jako że świat obiegła informacja o cudownych właściwościach uzdrawiających tejże cieczy. Po kolejnej ekshumacji, w latach 20-tych XX wieku, odkryto że ciało Charbela wciąż jest nienaruszone, utrzymuje temperaturę. Włożono go do metalowej trumny, którą zamurowano, ciecz jednak wciąż wydobywała się na zewnątrz. Napływali kolejni pielgrzymi, a świat obiegały informacje o cudownych uzdrowieniach dzięki cieszy. Kolejne ekshumacje, pomimo upływu wielu lat, wciąż znajdywały Charbela w nienaruszonym stanie. Dopiero w 1966 roku, podczas kolejnego otwarcia grobu, ciało Charbela było rozłożone.
Do dziś napływają tutaj ludzie z całego świata, by modlić się do ojca Charbela i dostać malutką ampułkę ze świętą cieczą. Napływają tutaj kolejne listy uzdrowionych, a uratowani pielgrzymi składają swoje podpisy pełne wdzięczności na ścianach obok grobu Charbela.
Niedaleko klasztoru znajduje się samotnia i cela w której św. Charbel spędził życie. Olej Świętego Szarbela jest pobłogosławiony relikwiarzem pierwszego stopnia świętego w trakcie właściwego nabożeństwo w obrządku maronickim.
Zapraszamy do obejrzenia filmu
Annaja - Monastery of saint Sharbel