Jezioro Ochrydzkie to najczęściej przez turystów odwiedzane miejsce na terenie Macedonii Północnej. Razem z Ochrydą wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Jezioro oferuje nie tylko wspaniałe widoki, ale również wgląd w historię i kulturę regionu. No i nie zapominajmy o pięknych plażach.
Jezioro ma 358 km² powierzchni – ok 2/3 należy do Macedonii a 1/3 do Albanii. Wraz z Ochrydą znajduje się od 1979 r nie liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ma ok 270 m głębokości, 36 km długości i 17 km szerokości – leży na wysokości około 700 m, natomiast po macedońskiej stronie otoczone jest przesz szczyty Parku Narodowego Galicica, sięgające ok. 2000 m n.p.m.
Dziś wypływamy na rejs po Jeziorze Ochrydzkim. Jest to całodniowa wycieczka. Jest jeden rejs dziennie (w sezonie letnim prawdopodobnie są 2 rejsy). Wypływamy o 10:00. Powrót o 16:00, cena 900 MKD lub 15 €. Celem jest SVETI NAUM, który znajduje się przy południowym krańcu Jeziora Ochrydzkiego, tuż przy granicy z Albanią. Klasztor zachwyca zarówno architekturą, jak i położeniem i bogatą historią.
Podczas wypłynięcia z Ochrydy mamy okazję podziwiać fantastyczne widoki i panoramy miasta, wraz z widokiem na największy symbol Macedonii, cerkiew Św. Jana Kaneo, cerkiew Św. Zofii i całą Ochrydę.
Pierwszym przystankiem będzie jedna z miejscowości wypoczynkowych za miastem – Pesztani:
Statek wpływa do Zatoki Kości – rekonstrukcja osady prehistorycznej, istniejącej w tym miejscu prawdopodobnie ok 1000 r p.n.e, : Następnie po kilkunastominutowym przystanku na zwiedzanie dla chętnych, kontynuujemy dalszą podróż, podziwiając przepiękne masywy Pasma Galicica. Po około 2 h przypływamy do przystani przy klasztorze Sveti Naum.
Klasztor założony w 905 przez św. Nauma Ochrydzkiego ucznia Cyryla i Metodego, współtwórcę ochrydzkiej szkoły piśmienniczej, jednego z największych ośrodków literatury i kultury słowiańskiej tamtych czasów. W klasztorze tym w 910 r św. Naum został pochowany, tam też znajduje się jego grób. Wewnątrz nie można robić zdjęć.
Obiekt ten posiada bardzo rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Można dojechać tu również autobusem i samochodem. Przed wejściem jest spory, ale płatny parking (50 denarów od samochodu za dzień).
Zaraz za pierwszą bramą jest duża plaża przy jeziorze. Obok przebieralnia i płatne toalety.
Do klasztoru prowadzi szeroka droga, po lewej stronie liczne stragany z pamiątkami, rękodziełem i dwie duże restauracje.
Obok znajduje się kompleks źródeł świętego Nauma – krasowe wywierzysko, złożone z kilkunastu podziemnych i przybrzeżnych strumieni, które formują jezioro. Można wybrać się na wycieczkę łódeczką po nim.
Możemy również zrobić spacer około 3 km wokół źródeł Św. Nauma. Ruszamy oznakowanym szlakiem spod cerkwi św. Petki, po drodze mijamy cerkiew Najświętszej Maryi Panny i cerkiew św. Atanazego, Dochodzimy do szosy, skręcamy w lewo i po chwili jesteśmy na parkingu
Jest dużo małych łodzi oferujących taką samą trasę za 25 €.
Zapraszamy do obejrzenia filmu
Cruise to the monastery of St Naum 2023