Geoblog.pl    bogmar    Podróże    KAZACHSTAN, KIRGISTAN, UZBEKISTAN, ZEA 2024    Dubai
Zwiń mapę
2024
27
maj

Dubai

 
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Zjednoczone Emiraty Arabskie, Dubai
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 10536 km
 
O 4:05 startujemy z Taszkentu i lądujemy w Dubaju na lotnisku DXB o 6:50.

Czas + 2 h (w stosunku do czasu polskiego)
.
1,00 dirhama emiracka = 1,115 zł 1 zł = 0,83 AED 1 AED = 0,272 USD 1 USD = 3,67 AED

W Dubaju znajdują się dwa lotniska: Dubai International Airport (DXB) oraz dedykowany głównie liniom niskobudżetowym Dubai Al Maktoum (DWC).
Lotniska położone są po dwóch stronach miasta - DXB leży w dzielnicy Deira, na północ od ścisłego centrum.
Natomiast DWC znajduje się w południowej części miasta, niedaleko Dubai Mariny. Do centrum Dubaju dojazd tylko taksówką lub autobusem z jedną przesiadką. (lata tu Enter Air). Podróż autobusem do metra, zajmie 30 - 40 min, a potem jeszcze drugie tyle już samym metrem. W rezultacie całość to przynajmniej 1h 15 min.

Lotnisko DXB jest jednym z najbardziej ruchliwych na świecie. To ważny węzeł tranzytowy między Wschodem a Zachodem. Lotnisko składa się z trzech terminali, ale tylko przez Terminal 1 i 3 przechodzi metro.
Stacje znajdują się w przedniej części obu terminali i są dostępne bezpośrednio z hali przylotów.
Czartery lądują na Terminalu 2. Do centrum dojazd autobusem.

Taksówka Dubaj Airport Taxi (innych nie ma) 30-35 AED + 25 za trzaśnięcie drzwiami (15 min).

Autobus linii F55 (kursuje między 6:00, a 22:00) lub nocny F55A (23:00 - 6:00). Przystanek znajduje się przy wyjściu z terminala lotniska. Autobus dojeżdża do stacji metra Ibn Battuta, gdzie można się przesiąść na jadące do centrum metro linii czerwonej.
Pomiędzy Abu Dhabi a Dubajem jest bezpośredni autobus publiczny, który jeździ pomiędzy miastami 7 dni w tygodniu. Dystans to ok. 120 km i zajmuje ok. 2-2,5h w zależności od tego, gdzie w Dubaju wsiadasz lub wysiadasz. Są do wyboru 3 autobusy. Odjeżdżają zazwyczaj co 20-30 min.

E100 - autobus dla tych, którzy w Dubaju potrzebują dotrzeć w okolice Old Dubai. Jego trasa poprowadzona z Dworca Centralnego w Abu Dhabi do Al Ghubaiba Bus Station. Czas jazdy ok. 2,5h. Bilet - 25 AED (6,81 $).
E101 - autobus dla osób, które chcą wyjechać lub dotrzeć do centrum Abu Dhabi. Odjeżdża z Dworca Centralnego w Abu Dhabi. W Dubaju dojeżdża do stacji Ibn Battuta, przy której znajduje się przystanek metra. Bilet - 25 AED.
E102 - autobus jest sporym udogodnieniem dla osób, które chcą wyjechać lub dostać się na lotnisko w Abu Dhabi, bowiem jednym z przystanków jest właśnie lotnisko w Abu Dhabi. Koszt biletu na tej trasie to 35 AED, pokonanie trasy pomiędzy miastami zajmuje niecałe 2h. W Dubaju autobus tej linii dojeżdża i odjeżdża z Ibn Battuta Bus Station.

Aby móc pojechać jednym z tych autobusów potrzebna karta NOL na transport.
Można ją kupić w okienku na dworcach, stacjach metra lub specjalnych automatach NOL.
Minimalny koszt srebrnej karty NOL (obejmuje wiele środków transportu) to 25 AED (6,81 $), z czego 6 AED (1,63 $) to koszt wydania karty, a pozostałe 19 AED (5,17 $) jest do wykorzystania na przejazdy.
Aby pojechać autobusem na trasie między Abu Dhabi a Dubajem trzeba mieć na niej 25 AED (6,81 $) – można to zrobić w kasie lub automacie.

W przypadku karty Silver, jeśli zostawało nam mniej niż 8 AED (2,18 $), to mimo środków na karcie musiałyśmy ją ponownie doładowywać. Aby “wyczyścić” kartę do zera, można za te kilka dirhamów, które nam zostają płacić w sklepikach, przy metrze. Ostatniego dnia można kupić butelki wody.
Przejazd w obrębie jednej strefy – 3 AED, przejazd przez dwie sąsiadujące strefy – 5 AED, przejazd przez więcej niż dwie strefy – 7,5 AED (metro, autobus, tramwaj, abra, promy, taksówki i taksówki wodne).

Przy karcie czerwonej – w obrębie jednej strefy – 4 AED, przejazd przez dwie sąsiadujące strefy – 6 AED, przejazd przez więcej niż dwie strefy – 8,5 AED (metro, autobus, tramwaj).

Tygodniowa karta - 110 AED (30 $) +25 AED (6,81 $), za wyrobienie karty). W tej cenie można poruszać się po całym mieście, wszystkimi środkami transportu bez ograniczeń.

Wchodząc do autobusu przykładamy kartę NOL do czytnika przy kierowcy - w ten sposób kasujemy bilet. Kartę trzeba ponownie przyłożyć do czytnika wychodząc z automatu. Pokaże się wtedy informacja, ile pieniędzy pozostało na karcie do dyspozycji.
W przypadku większości turystów czerwona karta Nol, w zupełności wystarczy. Jeśli jednak plan jest bardzo intensywny i zakłada łączenie różnych środków transportu to najlepiej zakupić karty Silver Nol Card.

Posiadając odpowiednią kartę Nol można podróżować komunikacją miejską po całym Dubaju.
Całe miasto podzielone jest na 7 stref.
Korzystając z metra, przemieszczamy się w zasadzie tylko między strefami 1, 2, 5 i 6.
Linia czerwona i zielona na mapie to linie metra. Linia pomarańczowa to trasa tramwaju, natomiast niebieska to kolejka wąskotorowa tzw. Monorail.
W skrajnym przypadku gdy np. jedziemy z lotniska DXB (linia czerwona w strefie #5) do swojego hotelu powiedzmy w Dubai Marina (linia czerwona w strefie #2) to zaliczamy 3 strefy.

Metro – Dubaj ma dwie linie metra (naziemne): czerwoną i zieloną. Zielona linia obejmuje starą część Dubaju a czerwona nowszą część. Obie linie łączą się na kilku przystankach, więc można się z łatwością przesiąść.
Obie mijają kluczowe dzielnice i największe atrakcje miasta.
Trasa czerwona biegnie równolegle do wybrzeża, wzdłuż najbardziej popularnej ulicy Dubaju, Sheikh Zayed Road, Kursuje od 5:00 do północy (w czwartki do 1 w nocy). Zielona w dużej mierze przez najstarsze dzielnice miasta czyli Bur Dubai i Deira. Większość stacji i torów znajduje się nad ziemią, na podwyższonych wiaduktach, co dodatkowo umożliwia “zwiedzanie” miasta.
Kursuje od 5:30 do północy (w czwartki również do 1 w nocy).

Metro w Dubaju jest w pełni zautomatyzowane (bezobsługowe). W piątki obie linie kursują od 10:00 do 1 w nocy.
Wagony metra mają stały układ. Połowa pierwszego wagonu to zawsze strefa Gold, która jest najdroższa. Podróżując w tej strefie ma się więcej miejsca na nogi, są wygodniejsze siedzenia i przede wszystkim nie panuje taki tłok jak w pozostałych wagonach. Po przeciwnej stronie pociągu metra znajduje się strefa dla kobiet i dzieci. Wstęp mężczyzn do tej części jest zabroniony (kara za niestosowanie się wynosi 100 AED).
Pozostała część pociągu to strefa mieszana, do której mają wstęp zarówno mężczyźni, jak i kobiety.
W metrze nie można także jeść, pić i żuć gumy.

Tramwaje – W dzielnicy Dubai Marina, na stacjach Jumeirah Lakes Tower i DAMAC Properties, można przesiąść się do tramwaju kursującego w ramach linii Dubai Tram (na mapie metra to pomarańczowa linia).

Autobusy – kursują w całym mieście. Jednorazowy przejazd kosztuje tak jak w metrze.
Mężczyźni nie powinni siadać z przodu autobusu, gdyż miejsca tam są zarezerwowane dla kobiet.

Autobusy Big Bus Tours jeżdżą po całym Dubaju przejeżdżając obok wszystkich głównych atrakcji. Autobus można na dowolnym przystanku opuścić, a następnie wsiąść w inny by dojechać do kolejnej atrakcji.
24 godzinny bilet z rejsem Dau - 77,19 $.

W ZEA jest czterech powiązanych ze sobą operatorów sieci komórkowej, którzy są jednocześnie dostawcami Internetu: Etisalat, DU, Virgin Mobile oraz Swyp. W DU wszystko było jasne, czytelne i bez ukrytych opłat.
Kartę SIM można kupić na lotnisku - 50 AED (13,61 $) za 2 GB.

Na terenie miasta jest bardzo dużo HotSpotów i połączenie z Internetem nie stanowi problemu.


Zostawiamy bagaże w hotelu i jedziemy na intensywne zwiedzanie. Jest gorąco a w dzień ma być + 41 °C.
Zaczynamy od starego Dubaju.

Deira – stara część Dubaju. To ta część miasta nie została jeszcze zdominowana przez drapacze chmur i biurowce. Zaletą Deiry są zdecydowanie niższe ceny hoteli, bliskość do lotniska oraz obecność metra.
Metrem można dojechać do prawie wszystkich atrakcji Dubaju. Minusem jest odległość od centrum miasta. Na przykład dojazd do downtown zajmuje ok 40 min a do mariny ponad godzinę.
Zwiedzanie Dubaju warto rozpocząć od wędrówki wzdłuż brzegów Zatoki Dubaju. To właśnie tu znajdują się najstarsze dzielnice miasta: Burj Dubai oraz Deira, z których wywodzą się handlowo-portowe korzenie miasta.
Jako, że stara część Dubaju rozciąga się po dwóch stronach zatoki to warto skorzystać z tradycyjnej taksówki wodnej, zwanej abrą.
Przez Burj Dubai i Deirę przebiegają dwie linie metra: zielona i czerwona. W obu dzielnicach znajdują się również dwie główne stacje autobusowe. Jeśli zaczynamy od Deiry to najlepiej wyjść na stacji Al Ras lub Palm Deira.

Stary Targ Deiry znajduje się naprzeciwko przystani abry. Jedną z jego części stanowi także Spice Souk, czyli targ przypraw. W wielkich materiałowych workach umieszczonych przed sklepami mieszają się rozmaite zapachy i smaki. Cynamon, kurkuma, kardamon, pieprz, szafran i wiele innych. Sprzedawcy oferują również zioła, kadzidła czy arabskie drzewa zapachowe. Warto się targować.

Dubai Municipality Museum Znajduje się w najstarszym budynku Dubaju – forcie Al-Fahidi, który został zbudowany w 1787 r, by chronić miasto przed najazdami wrogich plemion. W 1971 r w miejscu tym otwarto muzeum, które w przystępny i skrótowy sposób przybliża lokalną kulturę i dzieje miasta. Głównego wejścia strzegą dwie armaty, nad którymi wznoszą się dwie flagi: Dubaju oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Bilet kosztuje 3 AED (0,82 $). Al Ras Metro Station, sektor 5, Zielona.

Al Ahmadiya School i Heritage House.To najstarsza szkoła w Dubaju, założona w 1912 r by kształcić elitę Dubaju.
Początkowo oferowała edukację za darmo, po jakimś czasie opłata wynosiła kilka rupii. Uczniami byli chłopcy, późniejsi szejkowie, biznesmeni i przywódcy Dubaju. Obecnie w budynku znajduje się muzeum, które przybliża całą tematykę edukacji. Urządzono w nim też scenki z manekinami przedstawiające życie szkoły i wygląd klas (obok Dubai Museum).

Spice Souk – targ, gdzie można kupić setki różnych egzotycznych przypraw. Warto odwiedzić to miejsce dla jego magicznej atmosfery: niesamowitej gry kolorów i unoszących się wokół aromatów (przy Dubai Museum).

Gold Souk – jeden z najsławniejszych targów świata, na którym można kupić różnorakie wyroby ze złota oraz diamentów. Złoty Suk to ponad 300 sklepów z biżuterią – zarówno znanych marek, takich jak Damas czy ARY Jewellery, jak i małych sklepików lokalnych mieszkańców (obok Dubai Museum).

Bur Dubai Souk jest atrakcją „tradycyjnego” Dubaju. Jednym z najpopularniejszych z nich, gdzie można kupić tekstylia oraz pamiątki. (Al Ghubaiba Metro Station, sektor 6, Ziel)

Dzielnica Bastakiya (nie jest duża). To pełne uroku wąskie uliczki wijące się między majestatycznymi domami. Panuje tu senna atmosfera i naprawdę można odpocząć od miejskiego zgiełku. Tradycyjne jedno lub dwupiętrowe domy zbudowane wokół wewnętrznych dziedzińców tworzą labirynt krętych uliczek. Całość jest w barwie jasnego piasku. Mogą zachwycić detale – drewniane drzwi, okiennice, kolumny czy wiszące lampy.

Al Fahidi to historyczna część Dubaju. Jest to najstarsza część miasta, w której można zobaczyć budynki z XVIII w. To tutaj można poczuć prawdziwy klimat arabskiego miasta i zobaczyć jak żyją Emiratczycy. Nie ma tutaj wielkich drapaczy chmur, biurowców czy modnych restauracji. Zamiast tego są bazary, jest gwar na ulicach i mix zapachów.
W Al Fahidi warto zajrzeć do Muzeum Dubai – skupiające się na historii Dubaju, Muzeum Kawy, Souk Grand Bur
House of Sheikh Saeed Al Maktoum (Domu szeika Sheikh Saeed Al Maktoum) i Heritage Village

Po zatoce w dzielnicy Al Fahidi kursują łodzie zwane abra. Są to tradycyjne, drewniane łodzie, którą można w kilka minut przedostać się na drugi brzeg Zatoki Dubajskiej. Abry kursują bez rozkładu jazdy. Odpływają w momencie uzbierania pasażerów. Zatokę Dubajską można zobaczyć zwiedzając dzielnicę Al Fahidi.
Przejazd abrą kosztuje 1 AED (0,27 $) (nowsze łodzie kosztują 2 AED) i płatność gotówką.
Przez wielu ekspertów od Dubaju uważana jest za żelazny punkt zwiedzania miasta. Dalsze trasy kosztują do 11 AED
Abry odpływają z okolic bazaru Grand Bur i przewożą do souków z przyprawami i złotem. Bazary miejskie to cecha charakterystyczna wszystkich krajów arabskich. Są to ogromne bazary na których można kupić wszystko.
Trzeba się targować i to mocno, bo ceny wyjściowe są mocno zawyżone.

Dubai Frame Jest to taras widokowy o wysokości 153 m w kształcie ramki do zdjęcia.
Na taras widokowy wjechać można windą i podziwiać widok na całe miasto. Dubai Frame jest o tyle wyjątkowym miejscem, że ma symboliczne znaczenie. Znajduje się bowiem pomiędzy starą i nową częścią Dubaju.
Z tarasu widokowego można z jednej strony podziwiać dzielnicę Al Fahidi i stary Dubaj a z drugiej strony drapacze chmur i nowe oblicze miasta.
Ta ogromna rama ma zatem symbolizować nową erę i zmianę starego Dubaju w nowoczesne miasto.
Po wejściu czeka nas podróż do przeszłości. Widzimy liczne instalacje przedstawiające życie w Dubaju przed odkryciem ropy. Przechodzimy przez wnętrza stylizowane na tradycyjne targowiska, domostwa, ale też projekcje i zaawansowane efekty wizualne i zapachowe.
Do teraźniejszości wwozi nas winda. Z tego miejsca rozpościera się widok na cały Dubaj – ten nowy i stary.
Rama Dubaju ma odcinek przeszklonej podłogi, przez który popatrzeć możemy 153 m w dół.
Zjeżdżając w dół czeka nas kolejna wystawa. Tym razem wirtualna, w formie filmu pokazująca plany i wyobrażenia o tym jak Dubaj będzie wyglądał w 2050 r. Nagranie jest fantastyczne i pozwala przenieść się w czasie.
Co najlepsze, patrząc na obecny rozwój miasta, wizja wydaje się być bardzo realna. Ogromne futurystyczne budynki, nowoczesne pojazdy, wszędzie latające drony.
poniżej 3 roku wejście darmowe. Jeśli jedziemy metrem to należy wysiądźcie na Max Metro Station, sektor 6 Czer.
Bilet można kupić online na oficjalnej stronie Dubai Frame. Jest to bilet otwarty, ważny jest na kilka miesięcy od zakupu. Przy wejściu skanowany jest kod QR (wystarczy bilet elektroniczny na telefonie).
Otwarta codziennie od 9:00 do 19:00, bilet wstępu dorośli - 50 AED (13,61 $), dzieci (3-12 lat) - 20 AED (5,45 $)

Przydatne linki:
Dubai transport
Planer podróży
Bilety do Burdż Chalifa
Rezerwacja atrakcji w Dubaju
Dubai Frame
Muzeum Przyszłości
Kompletny przewodnik po Expo 2020 Dubai
Przewodnik po dubajskim metrze
Przewodnik po komunikacji miejskiej w Dubaju

 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (41)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
zwiedzili 36.5% świata (73 państwa)
Zasoby: 834 wpisy834 406 komentarzy406 17754 zdjęcia17754 436 plików multimedialnych436
 
Nasze podróżewięcej
05.11.2024 - 28.11.2024
 
 
11.07.2024 - 18.07.2024