Geoblog.pl    bogmar    Podróże    CHILE, ARGENTYNA 2025 (zdjęcia i filmy w opracowaniu)    Buenos Aires
Zwiń mapę
2025
31
mar

Buenos Aires

 
Argentyna
Argentyna, Buenos Aires
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 26077 km
 
Zamówiliśmy busa z firmy Four Tourist Travel i za 7 500 ARS/osoba zawiózł nas na lotnisko.

Wylot do Buenos Aires liniami Flybondi mięliśmy mieć o 12:20. Lot był spóźniony o 1 godzinę.
Wylądowaliśmy na lotnisku Ezeiza o 15:10, a nie jak pierwotnie mieliśmy o 14:10.
Kupiliśmy karty SUBE potrzebne na przejazdy komunikacją miejską. Sama karta kosztuje 1500 ARS. Doładowaliśmy je po 5000 ARS aby mieć na kilka przejazdów.

Czas wschodu i zachodu słońca - (31 marzec) 07:05 / 18:49.
Zazwyczaj temperatury w tym okresie dochodzą do 23°C w ciągu dnia, a nocą mogą spadać do 14°C.
W Buenos Aires w kwietniu, możemy spodziewać się ciepłych dni i lekko chłodnych nocy.

Z lotniska Ezeiza (31 km od centrum) jechaliśmy autobusem nr. 8 w okolicę Obeliska. Jedzie około 1,5 h.
Linia 8 ma dwie trasy. Jedna, którą my jechaliśmy częściowo biegnie po autostradzie, druga zaś kluczy. Chyba jeżdżą przemiennie. Nie sprawdzaliśmy tego dokładnie. Za przejazd autobusem zapłaciliśmy 850 ARS/osoba.

Kartę miejska Sube, z której możemy korzystać zarówno w metrze (Subte) jak i w autobusach nie kupimy i naładujemy na każdej stacji metra. Można to zrobić w Kiosco lub sklepie LOTERIA. Pojedynczy przejazd metrem, z możliwością przesiadek (o ile znajdujecie się za bramką) kosztuje 757 ARS.

Sieć metra Buenos Aires obejmuje sześć linii rozwiązanych w układzie liniowym (tzn. bez rozgałęzień).
Metro: nie obejmuje całego miasta. Cztery z pieciu linii: A, B, D i E biegna z microcentro na zachodnie i pólnocne przedmieścia, natomiast linia C łaczy dzielnice: Retiro i Constitutión.
Pociągi podmiejskie docierają do większości dzielnic na obrzeżach miasta.

Nie istniej coś takiego jak rozkład jazdy. Godziny odjazdów i numery autobusów można znaleźć w internecie, ale to nie do końca jest wiarygodne. Większość przystanków jest w miarę dobrze widoczna, w formie małych wiat. Ale jest też bardzo wiele mniej charakterystycznych. Część w formie słupa z maleńką tabliczką z numerem autobusu, lub nawet bez słupa. Po prostu numer przybity do drzewa – to też przystanek. Ludzie na przystankach nie czekają w niezorganizowanych grupach, tylko stają jedno za drugim i grzecznie czekają. Gdy autobus przyjedzie, wsiadają według kolejności.

Każda linia ma swój kolor autobusów. 45 jest zielona ze srebrnymi elementami, a 151 jest niebiesko-białe. Z daleko widać co jedzie (niektóre kombinacje kolorystyczne się powtarzają).

Mamy tu trzy noclegi, mieszkamy w centrum więc powinniśmy zrealizować zamierzony plan.
Oto miejsca polecane przez przewodniki.

Aleja 9 lipca (Avenida 9 de julio) jest główną arterią komunikacyjną w centrum miasta, a jej nazwa upamiętnia Święto Niepodległości Argentyny, 9 lipca 1816 r. Aleja ma około 3 km długości i do siedmiu pasów ruchu w każdym kierunku.
Na skrzyżowaniu tej alei z aleją Corrientes znajduje się Plac Republiki z charakterystycznym symbolem miasta – El Obelisco.

Centrum – Spacer zaczynamy przy Obelisku.
El Obelisco w Buenos Aires został wzniesiony w 1936 r dla upamiętnienia 400-lecia pierwszego założenia miasta i jest narodowym zabytkiem historycznym, ma 67,5 m.
Kierujemy się kilkaset metrów na południe i skręcamy w prawo w Avenida Corrientes. Po kolejnych kilkuset metrach jesteśmy przy budynku parlamentu.
Siedziba parlamentu mieści się na ulicy Avenida de Mayo.

Plaza de Mayo - najstarszy plac w Buenos Aires, pochodzi od wydarzeń rewolucji majowej 25 maja 1810 r, a sam plac do dziś pozostaje miejscem protestów i wieców dla mieszkańców Buenos Aires. Obok jest:

Casa Rosada - (pol. „Różowy Dom”), oficjalnie nazywany też Casa de Gobierno lub Palacio Presidencial – siedziba prezydenta Argentyny, w którym jest też muzeum prezydentów Argentyny (zwykle Prezydent mieszka w Quinta de Olivos, w Olivos, w obszarze Buenos Aires).
Nie ma już bezpłatnych wycieczek do Casa Rosada, ale można podziwiać budynek z daleka lub odwiedzić bezpłatne muzeum z tyłu. Muzeum opowiada historię prezydentów Argentyny.

Księgarnia El Ateneo Grand Splendid mieści się we wnętrzach dawnego teatru, później kina Grand Splendid, otwartego w 1919 r. Księgarnia powstała tu w 2000 r, zachowując klasyczny styl i wystrój, zamieniając jedynie widownię w rzędy regałów z książkami. Znajduje się tu sporo miejsc do czytania, a na dawnej scenie – kawiarnia.
Godziny otwarcia: poniedziałek-czwartek: 9:00-22:00 oraz piątek i sobota: 9:00-0:00, a w niedzielę 12:00–22:00. Wstęp bezpłatny.

Museo Histórico Nacional del Cabildo y la Revolución de Mayo (Narodowe Muzeum Historyczne Cabildo i Rewolucji Majowej) – jest po drugiej stronie placu. Otwarte - środa-niedziela 10:30–18:00, zamknięte w poniedziałki i wtorki. El Cabildo było kiedyś biurem rządowym, ale dziś służy jako bezpłatne muzeum, otwarte dla publiczności.
W budynku głównym znajduje się kilka pomieszczeń, a także wspaniały widok na Plaza de Mayo z drugiego piętra. Za budynkiem głównym można znaleźć targ rzemieślniczy, a także kilka innych budowli pokazujących historię tego miejsca.
Katedra Metropolitalna jest położona przy Plaza de Mayo, na granicy dzielnicy Monserrar. To właśnie tu swoją posługę kapłańską pełnił obecny Papież Franciszek, kiedy był arcybiskupem Buenos Aires. Dziś znajduje się tu też muzeum Papieża Franciszka.

Basílica y Convento de San Francisco de Asís (na południe od Plaza de Mayo).
San Telmo to najstarsza dzielnica Buenos Aires, dobrze zachowany obszar argentyńskiej metropolii, który charakteryzuje się kolonialną zabudową. Kawiarnie, salony tanga i sklepy z antykami wyznaczają brukowane uliczki, które często wypełnione są artystami i tancerzami.

Niedzielny targ przy Plaza Dorrego (Feria de San Telmo) ciągnie się od Casa Rosada do Plaza Dorrego (2 km).
Targ rozpoczął się w 1970 r i nadal ma się dobrze, oferując ponad 270 stoisk z antykami, gramofonami, ubraniami z epoki, biżuterią, starymi książkami, artykułami rzemieślniczymi i innymi drobiazgami. Jest otwarty w niedziele od około 10:00 do 18:00. Podczas trwania targów argentyńscy śpiewacy i tancerze tanga i folkloru oraz inni wykonawcy wystawiają przez cały dzień pokazy plenerowe.
Mercado de San Telmo to wielkie, zadaszone targowisko, które znajduje się w samym sercu dzielnicy. Połowa sklepów otwiera się tylko w weekend.

W pobliżu Plaza Dorrego, otoczony ulicami Bolívar, Carlos Calvo, Defensa i Estados Unidos, znajduje się kryty targ San Telmo, masywna żelazna konstrukcja zbudowana w 1897 r, która wypełnia cały blok. Wtedy był to targ warzywny, ale gdy w 1970 r wystartował jarmark na świeżym powietrzu, wkrótce przestawił się na antyki, a obecnie jest równie interesujący, jak jego wersja na świeżym powietrzu.

Pobliska ulica Defensa jest również pełna antykwariatów, z których większość oferuje przedmioty znacznie przekraczające możliwości cenowe wielu turystów. Niemniej jednak nadal są one przyjemnym miejscem do oglądania wystaw sklepowych, przeglądania obrazów z okresu argentyńskiego i europejskiego, mebli z XVIII i XIX w, biżuterii, srebra kolonialnego i klasycznych zabawek. W rzeczywistości ta część San Telmo jest obecnie uważana za jedno z najważniejszych centrów antyków w całej Ameryce Łacińskiej.

Plaza Dorrego (1,3 km na płd. od Plaza de Mayo). Pocztówkowe miejsce z Buenos Aires. Dookoła mnóstwo kawiarni, w pobliżu targowisko. Na placu w sezonie zawsze ktoś tańczy tango. Ponoć spędzenie niedzieli w okolicach Plaza Dorrego to jedna z rzeczy, które zaliczają się do obowiązkowych atrakcji turystycznych dla odwiedzających Buenos Aires.
Siódmego dnia tygodnia, kiedy reszta miasta odpoczywa, miasto zamyka znaczną część sąsiedniej ulicy Defensa dla ruchu, a ta część San Telmo eksploduje masą około 8000 osób, zarówno miejscowych, jak i turystów. Przychodzą, aby obejrzeć antyki i bibeloty, obejrzeć taniec tanga na świeżym powietrzu i innych wykonawców, usiąść na kawę lub piwo przed klasyczną starą kawiarnią lub po prostu bez celu włóczyć się po interesującym chaosie. To mniej więcej jest niedzielny targ Plaza Dorrego, znany również jako Feria de San Telmo.
Plaza Dorrego w niedzielę jest doskonałym czasem i miejscem, aby cieszyć się wstępnym próbowaniem tańca, jeśli nie chcesz iść na całość i płacić za porządny pokaz tanga w Buenos Aires. Ponadto, późnym popołudniem i wczesnym wieczorem, gdy stragany zaczynają się zapełniać, często odbywają się bezpłatne improwizowane lekcje tanga na świeżym powietrzu, co może być całkiem niezłą zabawą (w niedzielę nas tam nie było, więc nie możemy tego potwierdzić).

Mirador Guemes Gallery (400 m na płn.od Plaza de Mayo), ogromny (100 m²) pasaż handlowy, który został otwarty w 1915 r i łączy ulice Florydę i San Martín. Reprezentuje styl architektury europejskiej, inspirowanej sztuką secesyjną a na szczególną uwagę zasługują detale, takie jak windy z epoki, szklana kopuła czy prace z brązu.

Warto udać się do Guemes Gallery na punkt widokowy, Mirador na 14 piętrze, który na wysokości 87 m i oferuje panoramiczny widok na miasto, na dachy innych głównych budynków oraz na rzekę Rio de la Plata. Budynek ten był niegdyś najwyższy w mieście, a w jasny dzień można nawet zobaczyć wybrzeże Urugwaju.
Niestety punkt widokowy czynny jest w godzinach, które trudno dopasować do planu zwiedzania Buenos Aires. Godziny otwarcia to: od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 12.00 i 15.00 – 17.30. Wstęp kosztuje 200 ARS.

Palacio Barolo to charakterystyczny budynek biurowy, położony pod adresem 1370 Avenida de Mayo, w dzielnicy Monserrat w Buenos Aires w Argentynie. Przez ponad dekadę, aż do wybudowania Kavanagh Building w 1936 r., był najwyższym budynkiem w Buenos Aires (na zachód od Plaza de Mayo).

Pałac Kongresu Narodu Argentyńskiego (Palacio del Congreso Nacional Argentino, często nazywany lokalnie Palacio del Congreso) w dzielnicy Balvnera. Pałac z przełomu XIX i XX w jest narodowym zabytkiem historycznym i stanowi kilometrowe zero dla wszystkich argentyńskich dróg krajowych, które jest zaznaczone na kamieniu milowym przy Placu Kongresowym, obok budynku. Senat oferuje bezpłatne wycieczki z przewodnikiem w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w języku angielskim (12.30) i hiszpańskim (17.00). Zwiedzanie obejmuje kilka pomieszczeń, w tym pokoje w obu domach i bibliotekę. O wycieczki należy dowiadywać się w okienku ochrony od strony ulicy Hipólito Yrigoyen 1863, konieczny będzie dokument tożsamości (blisko Palacio Barolo). Przybyć 15 minut przed rozpoczęciem wycieczki.

Museum of Federal Revenue Administration (Muzeum Federalnej Administracji Skarbowej).

Teatr Colón (nieopodal Obelisku przy Alei 9 lipca), w którym od 1908 r mieści się opera. Pod względem akustycznym znajduje się wśród pięciu najlepszych miejsc koncertowych na świecie, tak uważał m.in Luciano Pavarotti. Teatr można zwiedzać z przewodnikiem, bilet kosztuje 1400 ARS, w wybranych godzinach oferowane są zniżki.

Plaza Lavalle jest tuż przy Teatro Colón. Plac otoczony jest przez kilka ważnych budynków m.in. neoklasyczną Escuela Presidente Roca, placówkę edukacyjną, która często mylona jest z Teatro Colón, a naprzeciwko niej znajduje się Palacio de Justicia w stylu francuskim, w którym mieści się Sąd Najwyższy.

Holocaust Museum in Buenos Aires. Muzeum opowiada historię Holokaustu i społeczności żydowskiej Argentyny. W muzeum znajduje się m.in. kolekcja zdjęć Heinza Jösta zrobionych w 1941 r. w getcie warszawskim.

Museo Nacional de Bellas Artes (Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych). Jedna część muzeum poświęcona jest sztuce rdzennej i historii Argentyny. Druga część muzeum zawiera współczesne dzieła i wystawy. Wstęp bezpłatny.

Biblioteca Nacional Mariano Moreno (Biblioteka Narodowa Mariano Moreno). Projekt tej biblioteki jest super funky i awangardowy. W bibliotece znajdują się eksponaty na wielu poziomach. Można swobodnie wędrować, jak chcesz. Ale gdy wejdziemy, musimy pokazać swój dokument tożsamości ze zdjęciem. Następnie otrzymamy białą kartę do zeskanowania, aby wejść do budynku. Zwracamy ją przy wyjściu.

Centrum Kultury Recoleta. Lokalizacja: Junín 1930.
W tym centrum kulturalnym odbywają się koncerty, zajęcia i wystawy sztuki. Większość wydarzeń jest bezpłatna, a wystawy sztuki są rotacyjne i wstęp jest bezpłatny.

W soboty można znaleźć jeden z największych targów w Buenos Aires, tuż przed Centrum Kultury. Godziny otwarcia: wtorek – piątek: 13:30– 2:00 oraz sobota – niedziela: 11:15–22:00. Poniedziałek zamknięte.

Cmentarz Recoleta otwarto w 1822 r, spoczywa tu wielu znamienitych mieszkańców Argentyny: polityków, uczonych, artystów czy bohaterów wojennych. Jednym z najpopularniejszych grobów jest miejsce pochówku Evity Peron. Choć znajduje się tu ponad 4,6 tysiąca grobowców, teren nie jest ogromny (55 ha), szczególnie, gdy porównamy go choćby z Cmentarzem Bródnowskim (114 ha).
W budynku znajduje się muzeum, w którym znajdują się przedmioty związane z byłymi prezydentami Argentyny. To właśnie z tych balkonów Juan i „Evita” Perón przemawiali do mas pod koniec lat 40. i na początku lat 50.
Wstęp płatny – turyści zagraniczni 18 790 ARS, miejscowi 4700 CLP.

Museo del Agua y de la Historia Sanitaria – (Muzeum Historii Wody i Zdrowia)

Museo Casa Carlos Gardel (Muzeum w domu Carlosa Gardela). Carlos Gardel to najsłynniejszy śpiewak tanga. W Argentynie ma status legendy. Dom, w którym Carlos Gardel mieszkał z matką, jest dziś siedzibą małego muzeum. Misją jest ratowanie, ochrona, badanie i rozpowszechnianie dziedzictwa związanego z Gardelem, jego czasami i przemysłami kulturalnymi, w których brał udział. Dzielnica Abasto, spokojne miejsce, sporo murali, w tym poświęconych właśnie Gardelowi (1,4 km za Muzeum Historii Wody i Zdrowia).

Floralis Genérica gigantyczny metalowy kwiat ofiarowany miastu w 2002 r na 200-lecie niepodległości Argentyny, który reaguje na promienie słoneczne i zachowuje się jak zwyczajny kwiatek, tj. rozwija się i zwija w zależności od natężenia słońca. W czasie naszego pobytu mechanizm poddawany był naprawie czy też przeglądowi i kwiat się nie rozwijał).

Galerías Pacífico (dzielnica San Nicolas) to eleganckie centrum handlowe, które znajduje się w budynku w stylu Beaux Arts zaprojektowanym przez architektów Emilio Agrelo i Rolanda Le Vachera w 1889 r, aby pomieścić sklep o nazwie Argentine Bon Marché, wzorowany na Le Bon Marché w Paryżu. Podczas przebudowy w 1945 r postanowiono ozdobić ściany otaczające nową kopułę centralną obrazami wielkich artystów plastyków.
Food court na poziomie -1 może stanowić dobre miejsce na szybki lunch z różnych kuchni świata.

W celu zakupów warto sie również udać do dzielnicy Recoleta.
Deptak Calle Florida znajduje się obok Galerías Pacífico, przy którym mieści wiele najróżniejszych butików, również tych z wyższej półki.

Dworzec Retiro-Mitre w dzielnicy Retiro z 1915 r w stylu neo-barokowym, który zaprojektowali brytyjscy architekci. Elementy stalowe konstrukcji powstały w Liverpoolu i przetransportowane do Buenos Aires, gdzie ponownie je zmontowano. Dworzec przez wiele lat był uważany za najważniejszy przykład inżynierii budowlanej w Ameryce Południowej i architektonicznie jeden z najlepszych budynków na świecie. W 1997 r stacja Retiro-Mitre została uznana za Pomnik Narodowy. Dworzec został rozbudowany, przylega do niego również stancja metra linii C.

Wieża zegarowa Torre Monumental - na wprost dworca Retiro-Mitre ufundowana przez Anglików z okazji odzyskania przez Argentynę niepodległości. Wieżę otwarto w dniu 24 maja 1916 r. W 3/4 wysokości znajdują się zegary, a dzwony zostały zaprojektowane na wzór tych z Opactwa Westminsterskiego. Wieża jest zbudowana w stylu palladyjskim, budynek jest ozdobiony symbolami Imperium Brytyjskiego i przedstawia oset Szkocji, różę angielską, smoka walijskiego i irlandzkiego szamana. Wstęp kosztuje 100 ARS, a w środy wejście jest bezpłatne.

Puerto Madero - nowoczesna dzielnica portowa. Nazwa dzielnicy wzięła się od Eduardo Madero, który jeszcze pod koniec XIX w opracował na wzór Londynu projekt nowoczesnego portu. Dziś znajdują się tu modne restauracje, hotele, muzea, apartamentowce, siedziby startupów czy organizacji rządowych. Każda ulica w Puerto Madero została nazwana imieniem kobiet, a wschodni i zachodni port jest połączony Puente de la Mujer (Most Kobiet). Mówi się, że most ten przypomina damski but na wysokim obcasie.

Portowa La Boca to jedna z tych dzielnic, w której są blaszane budynki pomalowane we wszystkie barwy tęczy, wąskie uliczki, wszechobecne kawiarnie i restauracje oraz pary tańczące tango na ulicy. Ale to także pewien styl życia, bo La Boca to przede wszystkim dzielnica artystów, rzemieślników i …fanów klubu Boca Juniors czyli La Bombonera, w którym przez pewien czas grał nie kto inny jak Diego Maradona. To najbardziej kultowe, egzotyczne miejsce całego Buenos Aires. Pamiątki są tu najdroższe, a o 11:00 uliczki zalewają ogromne ilości turystów.
Są miejsca bardziej autentyczne, jak murale na pamiątkę matek, których dzieci zaginęły w czasie Brudnej Wojny (okres terroru rządowego w Argentynie w latach 1976–1982).
Dzielnica Chino to świetna dzielnica, w której można spacerować, napić się herbaty boba i zjeść pyszny lunch. Można nawet znaleźć wszystkie ulubione azjatyckie składniki do gotowania, ponieważ w tej dzielnicy jest kilka azjatyckich supermarketów.

Barrio Chino można znaleźć w Belgrano, zaczynając od chińskiego łuku na Calle Juramento i Calle Arribeños. Łuk został zmontowany w Chinach, a następnie przywieziony do Argentyny kawałek po kawałku.

Park Tres de Febrero to jeden z najlepszych parków w Buenos Aires. Jest duży i dobrze utrzymany.
Jest też andaluzyjski taras podarowany przez miasto Sewilla w Hiszpanii, z pięknymi niebieskimi płytkami i fontanną. Godziny otwarcia: 8:00 – 18:00 (zima) | 8:00 – 20:00 (lato).

Ogród Botaniczny Carlosa Thaysa nie jest duży, ale jest bujny i zielony i sprawia, że czujemy się, jakbyśmy nie byli w środku miasta. Ogród jest pełen roślin z całego świata, a także posągów i fontann z liliami. To jedno z najlepszych
miejsc do odwiedzenia w Buenos Aires, jeśli szukamy odrobiny spokoju. Godziny otwarcia : 8:00–17:30 wtorek – piątek oraz 9:30-17:30 sobota i niedziela. Zamknięte w poniedziałki.

Park Ekologiczny. Ten długi, wąski park znajduje się tuż obok ogrodów botanicznych. Kiedyś było to zoo, a teraz jest to przestrzeń poświęcona ochronie. Nadal jest tam kilka zwierząt, które pozostały po zoo, takich jak wielbłąd i żyrafa. Park jest pełen pawi, Mara Patogonica i kilku innych dzikich zwierząt.

Hipodrom czyli tor wyścigów konnych, został otwarty w 1876 r z wielką pompą. Wstęp na teren obiektu jest bezpłatny przez całą dobę, a toalety publiczne są bezpłatne. Odbywają się trzy wyścigi w tygodniu, a zazwyczaj 9 wyścigów każdego dnia. Od czasu do czasu odbywają się tu również koncerty.

Cmentarz La Chacarita. Ten cmentarz nie jest tak znany jak Cmentarz Recoleta, ale jest największym w całej Argentynie. Cmentarz ten powstał pod koniec XIX w z powodu epidemii żółtej febry w kraju.
Bardziej elegancki cmentarz, La Recoleta, odmówił pochówku zmarłych na febrę na swoich działkach. Dlatego studenci College of San Carlos stworzyli tę przestrzeń jako miejsce do chowania zmarłych na żółtą febrę. Obecnie pochowano tu kilku znanych argentyńskich pisarzy, aktorów, kompozytorów, komików i bokserów, w tym mauzoleum poświęcone wszystkim poległym zawodnikom Boca Jr.
Cmentarz jest podzielony niemal na pół przez centralną ulicę obsadzoną drzewami, która rozciąga się od głównego wejścia. Następnie rzędy ukośne wystają ze środka, tworząc coś, co przypomina mały miejski labirynt dróg wyłożonych kryptami i mauzoleami. Otwarty codziennie 8:00-17:00.

Autobus turystyczny w Buenos Aires ma 22 różne przystanki i łączny czas przejazdu wynosi 3h i 20 minut. Wzdłuż trasy można zobaczyć najważniejsze zabytki miasta. Odkryj Avenida de Mayo, Teatr Colón, Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych, Plaza San Martín i wiele innych. Kursuje codziennie od 9 :00 do 17:00, a cała trasa kończy się o 20:00.
25 grudnia i 1 stycznia usługa rozpoczyna się o 12 w południe.

Supermarkety - Carrefour Market - Av. Rivadavia 2243, C1034 Cdad. (czynny 7 dni 24h). Supermercado COTO (czynny 7 dni 8-21:30), Supermercados DIA 7 dni 8-22, Jumbo czynny 7 dni 8-21, Supermercado Ángel czynny 7 dni 8:30-22, Coto czynny 7 dni 8-21:30.

Przydatny link
Przechowalnia bagażu w Buenos Aires
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
zwiedzili 38% świata (76 państw)
Zasoby: 867 wpisów867 413 komentarzy413 19416 zdjęć19416 436 plików multimedialnych436
 
Nasze podróżewięcej
05.11.2024 - 28.11.2024
 
 
11.07.2024 - 18.07.2024