Idziemy na słynną Via Dolorosa, drogę, którą miał przejść Chrystus od momentu skazania na śmierć do ukrzyżowania. Możemy na niej spotkać między innymi „autentyczną” celę, w której miał przebywać (w tym samym miejscu, ale piętro niżej znajduje się cela Barabasza) oraz inne miejsca upamiętniające wszystkie stacje Drogi Krzyżowej. Cała Droga Krzyżowa jest komercyjna, z setkami sklepów.
Bazylika Grobu Pańskiego jest finałem Via Dolorosa, najważniejszym kościołem chrześcijańskim znajdującym się na Starym Mieście. Postawiona w miejscu, gdzie po ukrzyżowaniu złożono ciało Jezusa Chrystusa.
Zazwyczaj jest ona mocno zatłoczona, także chcąc ją obejrzeć w spokoju należy przybyć wcześnie. Jest ona otwarta od 4:00. złożone ciało Jezusa. Bazylika jest mocno schowana i gdyby nie drogowskazy, bardzo łatwo można ją przegapić. Kościół jest administrowany przez grecki kościół prawosławny i w swoim charakterze jest bardzo surowy. Sam grób jest maleńkim pomieszczeniem, do którego trzeba swoje odstać. Najciekawszym elementem bazyliki były przepiękne kopuły i malowidła na nich.
Chcieliśmy poinformować, że kamień, który jest w bazylice niedaleko wejścia i wszyscy go całują, pocierają dewocjonalia nie jest prawdziwym "kamieniem namaszczenia". Prawdziwy był w grobie.
Ten Rzymianie położyli na pamiątkę wydarzenia tamtych dni. Mając taką wiedzę nie należy czcić tego kamienia, bo czynimy bałwochwalstwo.
Będąc w pobliżu bazyliki można za 15 szekli wspiąć się na szczyt wieży protestanckiego kościoła znajdującego się blisko Bazyliki..
20.05.2017.
Dzisiaj dalszy ciąg zwiedzania.
Z polonią kanadyjską idziemy na dworzec autobusowy. Arabski autobus 275 na szczyt
Góry Oliwnej odjeżdża z przystanków znajdujących się na Sultan Suleiman Street (mniej więcej pomiędzy bramami Damasceńską i Heroda). Odjeżdżają dość często, na autobusie powinien być napis Mt. Olives. Dojeżdżamy na szczyt. Aby dotrzeć w okolicę która nas interesuje, idziemy dalej prosto.
Tu znajduje się Kościół Wszystkich Narodów, Ogród Oliwny i Grób NMP.
Schodząc dalej na dół dochodzimy do kościoła
Ojcze Nasz /Pater Noster/ wstęp - 10 szekli. „Atrakcją” tego miejsca są wykonane w wielu językach świata tablice z namalowanymi słowami modlitwy Pańskiej. Co ciekawe, każdego roku pojawiają się nowe tablice - jest modlitwa na ścianie po polsku i kaszubsku.
Idąc dalej w dół mijamy schody wiodące w kierunku cmentarza żydowskiego i dochodzimy do punktu widokowego. Wracamy do schodów i schodzimy na dół. Po lewej stronie mijamy chyba największy na świecie cmentarz żydowski. Z racji, że wg. Biblii właśnie tutaj ma się rozpocząć Sąd Ostateczny jest to jedno z najbardziej pożądanych miejsc pochówku na świecie.
Po prawej stronie mijamy wejście do kościoła
Dominus Flevit (Pan zapłakał) – wybudowanego w miejscu biblijnej sceny płaczu Jezusa nad Jerozolimą. Niewielka świątynia według projektanta ma symbolizować kształt łzy, a przez okno za ołtarzem możemy w czasie pobytu wewnątrz podziwiać widok na stare miasto.
Dochodzimy na sam dół. Znajdują się tutaj jeszcze dwa ważne sanktuaria. Pierwsze z nich to
Kościół Agonii Pana Jezusa, zwany również
kościołem Wszystkich Narodów (Getsemani) .
W ogrodzie, który znajduje się zaraz przy wejściu rosną drzewa oliwne, które według tradycji pamiętają czasy modlitwy Jezusa w ogrodzie Getsemani.
Po przeciwnej stronie ulicy schodząc schodami w dół docieramy do kościoła znajdującego się pod opieką wyznań wschodnich, a mieszczącego
Grób Matki Bożej. Warto zejść na sam dół ze względu na niesamowitą atmosferę tego miejsca.
Zapraszamy do obejrzenia filmu Israel, Jerusalem