Geoblog.pl    bogmar    Podróże    GRUZJA 2018    Klasztory Mocameta i Gelati, Kutaisi
2018

Klasztory Mocameta i Gelati, Kutaisi

Gruzja
Gruzja, Gelat’i

O 9:00 przyjechał po nas nasz taksówkarz i pojechaliśmy odwiedzić Monastyr Mocameta i Gelati.
Cenę uzgodniliśmy na 20 lari (w rezultacie daliśmy trochę więcej - po 6 lari od osoby (36 lari).

Monastyr Mocameta (6 km) - urokliwy kościółek położony na trasie do Monastyru Gelati Jego nazwa oznacza „miejsce męczeństwa”. Monastyr zbudowano dla uczczenia dwóch gruzińskich książąt – Dawida i Konstantyna, którzy sprzeciwili się Arabom (podbijającym i panującym na ziemiach gruzińskich w VII i VIII wieku) i odmówili przyjęcia islamu, za co ponieśli śmierć. Położony jest na szczycie stromej góry, w dole której płynie rzeka Tskaltsitela - rzeka Czerwona, do której – według legendy mieli zostać zrzuceni święci, a od ich krwi woda zmieniła kolor na czerwony.
Monastyr Gelati - pochodzi z XII-XIII wieku i przez długi czas był jednym z głównych kulturalnych i intelektualnych ośrodków w Gruzji. Znajdowała się w nim Akademia, która skupiała największych gruzińskich naukowców, teologów i filozofów. Również jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO (wstęp bezpłatny).

Marszrutki przy Teatrze - jeżdżą rzadko - 13 km =1 GEL (okolo 30 min).

Po zwiedzeniu tych obiektów na naszą prośbę taksówkarz zostawił nas pod Katedrą Bagrati.

Katedra Bagrati - znajduje się na wzgórzu Ukimerioni nad brzegiem rzeki Roni. W 1994 r. została objęta patronatem UNESCO. Jest ona najcenniejszą budowlą sakralną w Kutaisi.

zapraszamy do obejrzenia filmow Georgia, Mocameta Monastery
Georgia, Gelati Monastery